Oprogramowanie typu open source, czyli o otwartym kodzie źródłowym, cieszy się niesłabnącą popularnością – i to nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale też przedsiębiorców. Mnóstwo firm korzysta z takiego oprogramowania do celów służbowych, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że łamie postanowienia licencyjne. Z czego wynika ogromna popularność takiego oprogramowania? Jego zaletom, ale też wadom przyglądamy się w naszym poradniku.
Nie ma co ukrywać, że głównym powodem, dla którego tak wielu użytkowników wybiera oprogramowanie open source, jest brak opłat licencyjnych. Takie oprogramowanie jest udostępniane za darmo, przy czym trzeba pamiętać, że zazwyczaj dotyczy to użytku prywatnego, niekomercyjnego. Jeśli korzystasz z takiego oprogramowania np. w firmie i przynosi Ci to profity, to najprawdopodobniej łamiesz licencję wydawcy.
Po stronie zalet oprogramowania typu open source zapiszemy także:
Zanim zdecydujesz się na wdrożenie darmowego oprogramowania w Twojej firmie (mając pewność, że pozwala na to licencja wydawcy), to rozważ istotne wady korzystania z narzędzi typu open source.
Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:
Oprogramowanie open source to atrakcyjny wybór dla użytkowników domowych, którzy nie są uzależnieni od jego poprawnego działania, korzystając z niego głównie do celów prywatnych, rozrywki etc.
Z punktu widzenia biznesu nie jest to natomiast droga, którą warto podążać – o wiele rozsądniej i bezpieczniej jest postawić na komercyjne oprogramowanie, które zostanie wdrożone przez profesjonalnego dostawcę.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.