Data wpisu: 21.02.2025

Zalety i wady oprogramowania open source

Oprogramowanie typu open source, czyli o otwartym kodzie źródłowym, cieszy się niesłabnącą popularnością – i to nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale też przedsiębiorców. Mnóstwo firm korzysta z takiego oprogramowania do celów służbowych, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że łamie postanowienia licencyjne. Z czego wynika ogromna popularność takiego oprogramowania? Jego zaletom, ale też wadom przyglądamy się w naszym poradniku.

Zalety oprogramowania typu open source

Nie ma co ukrywać, że głównym powodem, dla którego tak wielu użytkowników wybiera oprogramowanie open source, jest brak opłat licencyjnych. Takie oprogramowanie jest udostępniane za darmo, przy czym trzeba pamiętać, że zazwyczaj dotyczy to użytku prywatnego, niekomercyjnego. Jeśli korzystasz z takiego oprogramowania np. w firmie i przynosi Ci to profity, to najprawdopodobniej łamiesz licencję wydawcy.

Po stronie zalet oprogramowania typu open source zapiszemy także:

  • Jest często bardzo łatwe we wdrożeniu;
  • Można je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb dzięki swobodnemu dostępowi do kodu źródłowego;
  • Duża dostępność różnych programów, zarówno biurowych, jak i do projektowania grafiki czy systemów operacyjnych, pozwala testować różne rozwiązania i uniknąć uzależnienia się od jednego dostawcy;
  • Stosunkowo częste modyfikacje i aktualizacje, w tym zabezpieczeń, o co dba społeczność użytkowników oprogramowania.

Wady oprogramowania open source

Zanim zdecydujesz się na wdrożenie darmowego oprogramowania w Twojej firmie (mając pewność, że pozwala na to licencja wydawcy), to rozważ istotne wady korzystania z narzędzi typu open source.

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • Wysokie koszty w dłuższym terminie, które będą generować usługi programistyczne mające na celu dostosowanie oprogramowania do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa;
  • Brak wsparcia technicznego ze strony wydawcy i firmy wdrażającej oprogramowanie (zwykle instaluje się je we własnym zakresie);
  • Wysokie ryzyko awarii, błędów, w tym krytycznych oraz występowania luk w zabezpieczeniach, co naraża zasoby firmy na akty cyberprzestępczości;
  • Oprogramowanie w pewnym momencie może stracić wsparcie producenta i społeczności, przez co w krótkim czasie stanie się bezużyteczne.

Oprogramowanie open source to atrakcyjny wybór dla użytkowników domowych, którzy nie są uzależnieni od jego poprawnego działania, korzystając z niego głównie do celów prywatnych, rozrywki etc.

Z punktu widzenia biznesu nie jest to natomiast droga, którą warto podążać – o wiele rozsądniej i bezpieczniej jest postawić na komercyjne oprogramowanie, które zostanie wdrożone przez profesjonalnego dostawcę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry