Data wpisu: 19.12.2022

Jak dobrze współpracować z agencją rekrutacyjną?

Coraz więcej firm decyduje się skorzystać z profesjonalnych usług rekrutacyjnych. Nic dziwnego: nawarstwiające się problemy z pozyskiwaniem pracowników nie tylko irytują, ale też odbijają się na wydajności przedsiębiorstw. Jeśli sam planujesz nawiązać współpracę z agencją pracy, to na dobry początek dowiedz się, jak zbudować poprawne i korzystne dla obu stron relacje.

Dokładnie określ swoje oczekiwania względem pracownika

Na samym początku musisz wyjaśnić agencji, kogo tak naprawdę szukasz. Liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły, które pozwolą agencji stworzyć tzw. profil kandydata i na tej podstawie wybrać odpowiednią strategię rekrutacyjną.

Ściśle ustal zasady współpracy (szczególnie w zakresie wynagrodzenia agencji)

Przed podpisaniem umowy z agencją dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Dopytaj również o tak istotne kwestie, jak sposób rozliczenia usługi. Niektóre agencje pobierają wynagrodzenie z góry, dzięki czemu ich usługi są tańsze. Droższa, ale bezpieczniejsza dla Ciebie opcja, to wypłata wynagrodzenia uzależniona od efektu rekrutacji.

Przekaż agencji jak najwięcej kompetencji

To ważne, aby rekrutacja nie przebiegała w formie dwugłosu. Skoro już zdecydowałeś się skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji, to nie wchodź w jej kompetencje, ale zdaj się w pełni na nią. Agencja powinna przejąć od Ciebie takie obowiązki, jak stworzenie i opublikowanie ogłoszeń, przyjmowanie podań kandydatów, selekcja, rozmowy kwalifikacyjne, ostateczna weryfikacja oraz wybranie kandydatów, którzy zostaną Ci przedstawieni.

Staraj się szybko reagować na pytania i propozycje agencji

Z pewnością w toku rekrutacji pojawią się kwestie wymagające szybkiego omówienia. Może się okazać, że agencja musi zmienić strategię i np. sięgnąć po headhunting, co jednak będzie wymagać modyfikacji oferty – a pisząc wprost podwyższenia proponowanego wynagrodzenia. Dlatego utrzymuj stały kontakt z agencją i jak najszybciej odpowiadaj na jej pytania, aby nie spowalniać rekrutacji.

Tak samo jest w przypadku przedstawienia Ci wybranych przez agencję kandydatów. Staraj się jak najszybciej zaopiniować te kandydatury, ponieważ te osoby mogą mieć kilka propozycji i nie będą w nieskończoność czekać, aż się zdecydujesz.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry