Data wpisu: 25.10.2022

Jak oszczędzać na pracownikach? Gotowe pomysły

Tytuł artykułu z pewnością jest kontrowersyjny, niepoprawny politycznie i w ogóle obrazoburczy. No bo jak to: oszczędzać na pracownikach? Przecież to fundament każdej działalności! Pełna zgoda, natomiast nie da się nie zauważyć, że od lat trwa absurdalne podnoszenia kosztów zatrudnienia za sprawą rosnącej presji płacowej oraz nakładania na przedsiębiorców coraz to nowych podatków lub parapodatków. W tym kontekście chęć zaoszczędzenia na pracownikach nie jest niczym złym. Zebraliśmy dla Ciebie kilka najlepszych pomysłów.

Outsourcing niektórych usług

Zastanów się, czy aby na pewno musisz mieć wszystkie procesy biznesowe wewnątrz Twojej działalności. Jesteśmy przekonani, że znajdą się takie obszary, które z powodzeniem możesz wyprowadzić poza firmę, oszczędzając na etatach, a wcale nie tracąc na jakości – wprost przeciwnie.

Outsourcing szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku usług marketingowych, księgowych, doradczych oraz IT.

Leasing pracowniczy

Tak zwany wynajem pracowników to bardzo ciekawa opcja dla firm produkcyjnych oraz zatrudniających na stanowiskach fizycznych, niewymagających specjalnych kwalifikacji. Paradoksalnie to znalezienie takich pracowników jest dziś najbardziej kłopotliwe, a stawki, jakich oczekują osoby bez wykształcenia, umiejętności i doświadczenia potrafią zakrawać na czysty absurd.

Jeśli nie chcesz ulegać nieuzasadnionej presji płacowej, to rozważ skorzystanie z leasingu pracowniczego, czyli po prostu pracowników tymczasowych oddelegowanych przez agencję zatrudnienia. To naprawdę może się opłacić.

Wyszkól własne kadry

Rozumiemy, że chcesz mieć w firmie najlepszych pracowników, najlepiej na już. Pamiętaj jednak, że nawet największe asy Twojej branży kiedyś zaczynały i nikt nie mógł mieć pewności, że staną się wysokiej klasy specjalistami.

Dlatego warto dawać szansę osobom bez doświadczenia, świeżo po szkole, ambitnym, chętnym do pracy, które odwdzięczą się maksymalnym zaangażowaniem. Kto wie, może wyrosną z nich wartościowi pracownicy, o których będą się kiedyś zabijać konkurencyjne firmy?

Mądrze rozdysponuj pracę

Chcąc zaoszczędzić na pracownikach koniecznie upewnij się, że optymalnie wykorzystujesz obecny kapitał ludzki w Twojej firmie. Być może jest tak, że przedsiębiorstwo cierpi z powodu niedostatecznej wydajności, podczas gdy część pracowników wcale nie daje z siebie wszystkiego? Pomyśl, czy nie warto np. dołożyć obowiązków osobom, które dziś ewidentnie mają u Ciebie eldorado.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry