Nawożenie jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, który wymaga przede wszystkim dokładnego planowania i oszacowania dawki poszczególnych nawozów. Pamiętajmy, że szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych, w tym azotu, fosforu czy potasu. Szczególne wyzwanie dla rolników stanowi nawożenie na kwaśnych glebach, ponieważ niskie pH może negatywnie wpływać na dostępność kluczowych składników dla roślin. O czym trzeba tutaj pamiętać? Po garść wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.
Jeśli analiza gleby wykazała, że mamy do czynienia z kwaśnym podłożem, to przed przystąpieniem do nawożenia rozsądnie będzie przeprowadzić zabieg wapnowania. Pozwoli to podnieść odczyn gleby, dzięki czemu wiele składników odżywczych stanie się bardziej dostępnych dla roślin.
Porada eksperta:
Optymalny zakres pH gleby uprawnej wynosi 6,0-7,0.
W zależności od gleby można stosować różne rodzaje wapna, takie jak wapno tlenkowe (CaO), wapno węglanowe (CaCO₃) lub dolomit (CaMg(CO₃)₂), który dodatkowo dostarcza magnez.
Za takie nawozy uchodzą przede wszystkim siarczan amonu, siarczan potasu czy siarczan żelaza. Wykazują one działanie zakwaszające, co oczywiście nie jest pożądane na glebach o niskim pH.
Porada eksperta:
Istnieje wiele alternatyw dla ww. nawozów, by wskazać tylko na saletrę wapniową czy inne nawozy o neutralnym pH.
Nawozy wieloskładnikowe, czyli NPK, dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych makroelementów: azotu, fosforu i potasu. Działają w sposób kompleksowy, a ich skład jest zbilansowany, dzięki czemu mogą być lepszym wyborem do nawożenia na glebach kwaśnych. Szczególnie dotyczy to nawozów NPK wzbogaconych o wapń czy magnez, czyli składniki stabilizujące pH gleby.
W przypadku nawozów azotowych, do stosowania na glebach kwaśnych zaleca się nawozy zawierające azot w formie amonowej (NH₄⁺) lub azotanowej (NO₃⁻), które są mniej podatne na zakwaszenie gleby w porównaniu do form amidowych, takich jak popularny mocznik.
Szczególnie dużym wyzwaniem na glebach kwaśnych jest nawożenie fosforem. Ten makroelement tworzy nierozpuszczalne związki z aluminium i żelazem, przez co jego dostępność dla roślin uprawianych na podłożu o niskim pH może być ograniczona.
W celu zwiększenia dostępności fosforu, zaleca się podwyższenie dawki nawozów fosforowych lub zmianę sposobu aplikacji tak, aby nawóz był dostarczany bliżej strefy korzeniowej.
Porada eksperta:
Na glebach kwaśnych szczególnie dobrze sprawdza się superfosfat, którego działanie można wspomóc poprzez wcześniejsze przeprowadzenie wapnowania.
Dodajmy również, że monitorowanie pH gleby stanowi jeden z najważniejszych zabiegów przygotowawczych zarówno do zasiewu, jak i nawożenia. To, że w danym roku gleba ma pH bliskie zasadowemu czy neutralne, wcale nie daje gwarancji utrzymania tego stanu. Analizę gleby należy przeprowadzać rokrocznie, co pozwoli na precyzyjne zaplanowanie poszczególnych zabiegów agrotechnicznych.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.