Azotowe, fosforowe, potasowe – to trzy podstawowe grupy nawozów rolniczych. Warto natomiast wiedzieć, że istnieją także nawozy łączące w sobie wszystkie te kluczowe składniki odżywcze roślin uprawnych. To nawozy wieloskładnikowe (NPK), których specyfice przyglądamy się w naszym artykule.
Czym są nawozy wieloskładnikowe?
Nawozy wieloskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają trzy podstawowe składniki odżywcze roślin. Są to kluczowe makroelementy, uczestniczące w procesach wegetacyjnych, od których w głównej mierze zależy zarówno wielkość, jak i jakość uzyskiwanych plonów:
Specyfiką nawozów wieloskładnikowych jest to, że udział poszczególnych makroelementów jest starannie dobrany pod kątem odpowiedzenia na konkretne potrzeby roślin uprawnych. Przykładowo: jeśli na danym stanowisku występują zwiększone niedobory potasu, to należy zastosować nawóz NPK z większym udziałem K.
Rodzaje nawozów wieloskładnikowych
Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór nawozów NPK, które różnią się procentowym udziałem składników odżywczych. Co ważne, dostępne są także nawozy wzbogacone o inne makro- i mikroelementy, jak na przykład siarka czy magnez.
Przykładem nawozu wieloskładnikowego, bardzo popularnego w naszym kraju, jest Polifoska 6-20-30, 6-procentową zawartością azotu, 20-procentową fosforu i 30-procentową potasu. Nawóz ten jest dedykowany uprawom wymagającym wysokiej zawartości fosforu i potasu – przykładem mogą być ziemniaki.
Innym nawozem wieloskładnikowym jest NPK 8-20-30 +S, przeznaczony do upraw takich jak zboża czy pomidory. Poza wysoką zawartością fosforu i potasu, dostarcza roślinom także siarkę, której niedobory są coraz powszechniejszym problemem na polach uprawnych w Polsce.
Nawozu wieloskładnikowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników, co wynika przede wszystkim z wygody ich stosowania, oszczędności czasu oraz możliwości kompleksowego zadbania o potrzeby roślin w ramach jednorazowej aplikacji.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.