Data wpisu: 03.02.2025

Nawozy wieloskładnikowe, czyli jakie?

Azotowe, fosforowe, potasowe – to trzy podstawowe grupy nawozów rolniczych. Warto natomiast wiedzieć, że istnieją także nawozy łączące w sobie wszystkie te kluczowe składniki odżywcze roślin uprawnych. To nawozy wieloskładnikowe (NPK), których specyfice przyglądamy się w naszym artykule.

Czym są nawozy wieloskładnikowe?

Nawozy wieloskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają trzy podstawowe składniki odżywcze roślin. Są to kluczowe makroelementy, uczestniczące w procesach wegetacyjnych, od których w głównej mierze zależy zarówno wielkość, jak i jakość uzyskiwanych plonów:

  • Azot (N) - odpowiada za wzrost roślin i rozwój części nadziemnych, takich jak liście i łodygi.
  • Fosfor (P) - wspomaga rozwój korzeni, kwitnienie i dojrzewanie nasion.
  • Potas (K) - reguluje gospodarkę wodną, poprawia odporność roślin na stresy środowiskowe, wspiera proces fotosyntezy.

Specyfiką nawozów wieloskładnikowych jest to, że udział poszczególnych makroelementów jest starannie dobrany pod kątem odpowiedzenia na konkretne potrzeby roślin uprawnych. Przykładowo: jeśli na danym stanowisku występują zwiększone niedobory potasu, to należy zastosować nawóz NPK z większym udziałem K.

Rodzaje nawozów wieloskładnikowych

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór nawozów NPK, które różnią się procentowym udziałem składników odżywczych. Co ważne, dostępne są także nawozy wzbogacone o inne makro- i mikroelementy, jak na przykład siarka czy magnez.

Przykładem nawozu wieloskładnikowego, bardzo popularnego w naszym kraju, jest Polifoska 6-20-30, 6-procentową zawartością azotu, 20-procentową fosforu i 30-procentową potasu. Nawóz ten jest dedykowany uprawom wymagającym wysokiej zawartości fosforu i potasu – przykładem mogą być ziemniaki.

Innym nawozem wieloskładnikowym jest NPK 8-20-30 +S, przeznaczony do upraw takich jak zboża czy pomidory. Poza wysoką zawartością fosforu i potasu, dostarcza roślinom także siarkę, której niedobory są coraz powszechniejszym problemem na polach uprawnych w Polsce.

Nawozu wieloskładnikowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników, co wynika przede wszystkim z wygody ich stosowania, oszczędności czasu oraz możliwości kompleksowego zadbania o potrzeby roślin w ramach jednorazowej aplikacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry