Zakup odpowiedniej ilości nawozów rolniczych jest podstawowym etapem przygotowań do prac agrotechnicznych na polu. Większość rolników gromadzi nawozy z wyprzedzeniem, chociażby korzystając z możliwości dokonania zakupu grupowego wraz z sąsiadami. Nawóz przeznaczony do użycia w perspektywie np. kilku tygodni musi być prawidłowo składowany – nie tylko z myślą o zachowaniu jego właściwości, ale także, czy raczej przede wszystkim, o bezpieczeństwie. Najważniejsze zasady składowania nawozów rolniczych omawiamy w naszym artykule.
Zacznijmy od tego, że nawozy rolnicze należy przechowywać w suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie może to być np. piwnica czy podziemny silos, gdzie istniałoby wysokie prawdopodobieństwo zawilgocenia materiału. Dodatkowo zwracamy uwagę na to, aby nawozy były składowane z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Jeśli chodzi o temperaturę w magazynie, to powinna być ona stabilna, aby przeciwdziałać kondensacji, która prowadzi do zbrylania się nawozów i tym samym ich marnotrawienia.
Porada eksperta:
Nawozów nie trzymamy w pobliżu źródeł ciepła, zwłaszcza nagrzewnic.
Niektóre rodzaje nawozów, szczególnie azotowe, mogą być niebezpieczne w kontakcie z innymi nawozami czy substancjami chemicznymi. Stąd nigdy nie przechowujemy np. azotanu amonu w pobliżu olejów, benzyny czy maszyn rolniczych. Należy je składować oddzielnie, aby zapobiec potencjalnym pożarom, a nawet eksplozjom.
Z kolei nawozy zawierające azotany lub amoniaki nie powinny być przechowywane w pobliżu kwasów, ponieważ mogłoby to prowadzić do wydzielania się toksycznych oparów.
Wszystkie pojemniki i big-bagi z nawozami powinny być wyraźnie oznaczone, ze wskazaniem ich zawartości oraz potencjalnych zagrożeń – takie informacje są oryginalne umieszczane na opakowaniach przez producentów i dystrybutorów nawozów.
Porada eksperta:
Warto prowadzić dokładną dokumentację magazynowanych nawozów, w tym zapisywać informacje o dacie zakupu i terminie ważności.
W magazynie koniecznie muszą znaleźć się środki gaśnicze, które są dostosowane do typu magazynowanych nawozów. Na przykład: pożary nawozów azotowych gasimy przy użyciu gaśnic proszkowych.
Wszystkie osoby odpowiedzialne za obsługę magazynu nawozów powinny być odpowiednio przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa pracy z tymi produktami, jak i procedur działania na wypadek np. wystąpienia pożaru.
Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie inspekcji magazynu nawozów, aby upewnić się, że np. nie doszło do wycieku, nawóz nie wysypuje się z opakowania, ktoś nieuważnie nie wniósł do magazynu kanistrów z benzyną, nie ma żadnych widocznych uszkodzeń instalacji elektrycznej etc.
Zasady bezpiecznego składowania nawozów nie są nadmiernie restrykcyjne, a ich przestrzeganie praktycznie eliminuje ryzyko wypadków i marnotrawienia cennych produktów. Jeśli planujesz zwiększyć zapasy nawozów z myślą o kolejnym zasiewie, to warto rozważyć budowę dedykowanego magazynu, który spełni wszystkie standardy przechowywania źródeł składników odżywczych dla roślin.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.