Data wpisu: 15.02.2024

Określenie składu chemicznego w opisie nawozu – jak należy to rozumieć?

Nawozy stosowane w rolnictwie i w ogrodnictwie to preparaty chemiczne, które mają ściśle określony skład. Wynika to z faktu, iż poszczególne nawozy muszą spełniać konkretne oczekiwania w zakresie uzupełniania niedoborów składników odżywczych w glebie. Nawóz dobiera się w zależności od rzeczywistego składu fizykochemicznego gleby oraz potrzeb uprawianych roślin. Informację na temat zawartości makro- i mikroelementów znajdziemy już w samym opisie nawozu. Wyjaśniamy, jak odczytać i zinterpretować ten komunikat.

O czym informuje nas oznaczenie składu chemicznego nawozu?

Oznaczenie, najczęściej wyrażone liczbowo, odnosi się do procentowej zawartości głównych składników odżywczych w nawozie. Najczęściej stosuje się to w przypadku nawozów wieloskładnikowych, czyli N-P-K, ale nie tylko.

Pisząc w dużym uproszczeniu: liczby podane w opisie nawozu wskazują na zawartość głównych makroelementów, czyli azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) lub – w przypadku nawozów dwuskładnikowych – tylko dwóch spośród tych pierwiastków.

Porada eksperta:

Każda liczba znajdująca się w nazwie preparatu reprezentuje procentowy udział danego składnika w stosunku do całkowitej masy nawozu.

Przykładowy opis nawozu rolniczego

Aby dokładnie wyjaśnić poruszaną kwestię, powołajmy się na dwa przykłady.

Przykład 1: nawóz dwuskładnikowy

Nawozy dwuskładnikowe, jak na przykład fosforan amonu, stosuje się pod uprawy, które wymagają precyzyjnego uzupełniania konkretnych składników odżywczych. Tutaj przykładem może być nawóz POLIDAP 18-46, gdzie pierwsza liczba (18) wskazuje na zawartość azotu (N) wynoszącą 18%, a druga (46) wskazuje na zawartość fosforu (P) wynoszącą 46%.

Innymi słowy: z tego opisu dowiadujemy się, że mamy tutaj do czynienia z nawozem dwuskładnikowym, w którego składzie dominuje fosfor (a dokładnie pięciotlenek fosforu).

Przykład 2: nawóz wieloskładnikowy N-P-K

Nawozy wieloskładnikowe cieszą się bardzo dużą popularnością z uwagi na fakt, iż umożliwiają kompleksowe nawożenie upraw i uzupełnienie niedoborów wszystkich kluczowych makroelementów w ramach jednorazowej aplikacji.

Przykładem może być nawóz Polifoska NPK 8-24-24. Ten opis informuje nas, że nawóz zawiera 8 procent azotu oraz równo po 24 procent fosforu i potasu. Tym samym będzie optymalnym wyborem pod rośliny, które zgłaszają umiarkowane zapotrzebowanie na azot (kluczowy dla wzrostu liści i części zielonych roślin), natomiast spore na fosfor (który wspiera rozwój korzeni, kwiatów i owoców) oraz na potas (poprawiający ogólną kondycję roślin oraz ich odporność na choroby i suszę).

Podsumowanie

Znajomość i rozumienie składu chemicznego nawozu pozwala na świadome dobranie preparatu pod kątem rzeczywistych potrzeb roślin, co z kolei jest warunkiem efektywnego nawożenia i tym samym zmaksymalizowania plonowania oraz poprawy jakości uzyskiwanych plonów.

Jednocześnie pozwala to na ograniczenie ryzyka przenawożenia upraw i wynikającej z tego degradacji gleb oraz środowiska naturalnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry