Data wpisu: 28.12.2023

Znaczenie azotu w procesie wegetacyjnym roślin uprawnych

Azot, obok fosforu i potasu, należy do tzw. wielkiej trójki makroelementów. Są one niezbędne do prawidłowego odżywiania roślin uprawnych, tym samym mając kluczowy wpływ na plonowanie. Nie dziwi zatem, że na rynku nawozów rolniczych dominują właśnie te azotowe, do których zaliczymy m.in. mocznik czy saletrę amonową. Niedobory azotu zawsze skutkują marnieniem roślin, słabym plonowaniem, podatnością na choroby, a w konsekwencji powodują straty finansowe.

O znaczeniu azotu w procesie wegetacyjnym roślin przeczytasz w naszym artykule.

Prawidłowy poziom azotu w glebie to warunek wysokiego plonowania

Nawożenie upraw azotem ma na celu zaspokojenie potrzeb żywieniowych roślin i tym samym zapewnienie im optymalnych warunków wegetacji. Azot bierze udział we wszystkich kluczowych procesach wzrostu. Najważniejsze funkcje tego makroelementu to:

  • Uczestniczy w syntezie chlorofilu, co umożliwia prawidłowy rozwój liści i innych części zielonych roślin uprawnych;
  • Stanowi składnik białek roślinnych oraz enzymów biorących udział w procesach metabolicznych;
  • Odpowiada za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, co z kolei ma przełożenie na efektywne pobieranie składników odżywczych z gleby oraz na stabilny wzrost roślin;
  • Bierze udział w podstawowych procesach metabolicznych, w tym w syntezie kwasów nukleinowych, transporcie składników odżywczych oraz oddychaniu komórkowym;
  • Reguluje pH gleby;

Widać wyraźnie, że azot jest niezbędnym elementem procesu wegetacyjnego roślin uprawnych, w praktyce mającym decydujący wpływ na efektywność produkcji rolnej – nie tylko w zakresie ilości, ale także jakości uzyskiwanych plonów.

Jak zaspokoić zapotrzebowanie roślin uprawnych na azot?

Odpowiedzią jest oczywiście stosowanie nawozów azotowych, które są bezproblemowo dostępne w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Zakup nawozów zawierających N stanowi jeden z kluczowych kosztów produkcji rolnej, natomiast w praktyce nie da się z tego zrezygnować chcąc zachować czy wręcz zwiększyć plonowanie roślin.

Rośliny uprawne pobierają azot głównie z gleby, stąd najczęściej stosuje się ten nawóz przedsiewnie, w formie granulatu lub proszku, mieszając go z ziemią. Można również nawozić pogłównie, choć to też zależy od gatunku rośliny, fazy wegetacji oraz rzeczywistego zapotrzebowania roślin na azot.

Bezpieczeństwo stosowania nawozów azotowych

Choć nawozy azotowe są niezbędnym elementem współczesnej produkcji rolnej, to jednocześnie należy dążyć do optymalizacji ich wykorzystania. W tym celu konieczne jest regularne przeprowadzanie badań gleby, aby ustalić jej pH oraz inne parametry fizykochemiczne wpływające na przyswajalność azotu przez rośliny.

Dawkowanie nawozu zawsze powinno wynikać z analizy składu gleby, dzięki czemu możliwe jest wyraźne ograniczenie zużycia nawozów azotowych i tym samym obniżenie kosztów produkcji rolnej oraz zminimalizowanie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pamiętajmy, że nadmierne stosowanie nawozów azotowych przyczynia się do zasolenia gleby oraz wód gruntowych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry