Data wpisu: 13.10.2023

Jak obniżyć koszty nawożenia upraw?

Nawożenie pól i uprawianych roślin to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych. Współczesne rolnictwo wymaga stosowania zarówno nawozów organicznych, jak i mineralnych (sztucznych), bez których nie da się utrzymać wysokiego poziomu produkcji żywności. Z drugiej strony generuje to spore wydatki, stanowiąc istotną część budżetu gospodarstwa rolnego. W tym kontekście zasadne jest pytanie, jak obniżyć koszty nawożenia upraw. Te najlepsze metody omawiamy w naszym poradniku.

Badania gleby

Badania gleby to obecnie punkt wyjścia do ułożenia planu poszczególnych prac agrotechnicznych, w tym oczywiście nawożenia. Badania pozwalają ustalić nie tylko pH gleby, ale też poziom składników odżywczych, przede wszystkim makroelementów (jak azot, fosfor czy potas).

Znając skład fizykochemiczny i pH gleby można bardzo dokładnie dopasować rodzaj nawozów do realnych potrzeb roślin, a także odpowiednio przygotować glebę pod wiosenny czy jesienny zasiew. Takie badania powinno się przeprowadzać wiosną/jesienią lub przed każdą zmianą uprawianej rośliny.

Precyzyjne dawkowanie nawozów

Dzięki wynikom badania gleby jesteśmy w stanie bardzo dokładnie oszacować potrzebną ilość nawozów na każdy hektar uprawy. Tym samym zużywamy mniej preparatów nawozowych, przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb żywieniowych roślin. Optymalizacja wykorzystania bardzo drogich nawozów jest kluczem do obniżenia kosztów funkcjonowania gospodarstwa rolnego.

Unikanie marnotrawstwa

Przez marnotrawstwo rozumiemy nawożenie niezgodnie z podstawowymi zasadami agrotechniki, czyli np. w deszczu, w momencie, gdy na polu utrzymuje się woda lub śnieg, gdy gleba jest zmarznięta oraz poza obszarem uprawy.

Są to klasyczne błędy, które obniżają przyswajalność mikro- i makroelementów zawartych w nawozach, mogąc również szkodzić środowisku naturalnemu.

Wybór nawozów sprawdzonych producentów

W pogoni za oszczędnościami nie warto inwestować w zakup nawozów, których jakość jest trudna do zweryfikowania. Decydując się na nową markę należy dokładnie sprawdzić skład jej produktów oraz poszukać opinii rolników, którzy już korzystali z nawozów danego producenta.

Sposobem na oszczędności na pewno nie jest zakup nawozów z niepewnego źródła, które mogą mocno odstawać jakościowo od tych markowych, dostępnych na rynku od wielu lat.

Indywidualne negocjowanie cen nawozów

W celu obniżenia kosztów nawożenia warto zrewidować, czy stawki oferowane przez obecnego dostawcę nawozów rzeczywiście są konkurencyjne. Wielu rolników kupuje nawozy w jednym miejscu od lat, z przyzwyczajenia. Tymczasem w dobie Internetu nie ma problemu ze złożeniem zamówienia nawet na drugim końcu Polski, z dostawą do gospodarstwa w ciągu kilku dni roboczych.

Warto zatem porównać oferty różnych dostawców i wybrać tę najkorzystniejszą, oczywiście nie eksperymentując z nawozami niewiadomego pochodzenia i o wątpliwej jakości.

Omówiliśmy najlepsze, a na pewno najbardziej dostępne sposoby na obniżenie kosztów nawożenia upraw. Warto wykorzystać je w swoim gospodarstwie, zwłaszcza w dobie bardzo wysokich cen nawozów i ich nieprzewidywalności w długim okresie.  


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry