Data wpisu: 14.06.2024

Czym jest rolowanie długu?

Rolowanie długu, choć jest skrajnie złą praktyką, to codzienność w niejednej działalności gospodarczej. Szczególnie dotyczy to branż, w których konieczne jest zachowanie dużej płynności finansowej w warunkach zatorów płatniczych: w budownictwie, transporcie czy sprzedaży hurtowej towarów. Czym właściwie jest rolowanie długu i dlaczego jest szkodliwe dla biznesu? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Definicja rolowania długu

Rolowanie długu to proces przedłużania terminu spłaty istniejącego długu poprzez zaciąganie nowego zobowiązania, aby spłacić wcześniejsze. Zwykle polega to na finansowaniu bieżącego zadłużenia poprzez zaciąganie nowej pożyczki, kredytu czy – w najgorszym wypadku – zadłużanie się u pracowników, po prostu opóźniając wypłatę pensji.

Dlaczego rolowanie długu jest złą praktyką?

Początkowo pomysł zrolowania długu może się wydawać całkiem niezły, zwłaszcza na etapie, gdy przedsiębiorca nadal ma nadzieję na odzyskanie płynności, np. czeka na duży przelew od kontrahenta czy planuje zakończyć duże zlecenie.

Praktyka pokazuje jednak, że takie postępowanie w większości przypadków kończy się źle, a nawet tragicznie dla przedsiębiorcy. Najważniejsze wady rolowania długu to przede wszystkim:

  • Rolowanie długu powoduje narastanie kosztów z tytułu obsługi zadłużenia.
     
  • Wraz z rosnącym zadłużeniem coraz więcej dochodów osobistych i firmowych jest przeznaczanych na spłatę odsetek, a nie kapitału.
     
  • Rolowanie długu nie zmniejsza poziomu zadłużenia, a wręcz przeciwnie – prowadzi do jego zwiększenia.
     
  • Taka praktyka podważa również wiarygodność przedsiębiorstwa, które może mieć coraz większe trudności z uzyskiwaniem nowych pożyczek i kredytów.
     

Najczęściej bezpośrednim skutkiem bezrefleksyjnego rolowania długu jest całkowita utrata płynności finansowej i wpadnięcia w spiralę zadłużenia, co w najlepszym razie skończy się restrukturyzacją przedsiębiorstwa i mozolnym spłacaniem zadłużenia na mocy indywidualnych porozumień z wierzycielami, a w najgorszym upadłością biznesu i nawet koniecznością spłaty zobowiązań z majątku prywatnego przedsiębiorcy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry