Data wpisu: 27.12.2021

Lewarowanie się kredytem w biznesie – kiedy ma to sens?

Pojęcie „lewara” jest powszechnie używane na rynkach inwestycyjnych, natomiast można je zastosować także do opisania sytuacji, w jakiej znalazł się przedsiębiorca biorący kredyt np. na sfinansowanie jakiegoś zakupu do firmy czy rozbudowę zakładu. Lewarowanie się kredytem w biznesie uchodzi za szaleństwo, natomiast robi tak cały cywilizowany świat. Nie musi to być ani nadmiernie ryzykowne, ani nieodpowiedzialne z majątkowego punktu widzenia. Dowiedz się, kiedy takie rozwiązanie może mieć dla Ciebie sens.

Masz ofertę kredytu ze stałym oprocentowaniem

Takie kredyty nadal są dostępne, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy z założenia zaciągają krótkoterminowe zobowiązania kredytowe – na przykład na rok, dwa czy pięć lat. Jeśli bank oferuje Ci kredyt ze stałym oprocentowaniem, a potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki, to warto taką propozycję rozważyć. Gwarantuje Ci ona przewidywalność kosztów obsługi kredytu, co jest bardzo dużym atutem.

Wartość Twoich aktywów znacząco przekracza sumę zaciągniętego kredytu

Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, w której przedsiębiorca chce zaciągnąć kredyt na zakup kolejnej działki inwestycyjnej, a w swoim portfelu ma już 5 takich działek. Załóżmy, że kwota kredytu wynosi 1 milion złotych, natomiast łączna wartość wszystkich działek posiadanych przez przedsiębiorcę na własność (nieobciążonych hipoteką) to 3 miliony złotych.

Taka sytuacja jest względnie bezpieczna, ponieważ w razie wystąpienia problemów ze spłatą kredytu przedsiębiorca będzie mógł ratować się sprzedażą posiadanych nieruchomości, nie ryzykując ani karnych odsetek, ani tym bardziej postępowania komorniczego.

Masz sensowny pomysł na obracanie wolną gotówką

Lewarowanie się kredytem jest bardzo popularnym sposobem na inwestowanie w biznes bez konieczności mrożenia gotówki. Warunek jest jeden: musisz wiedzieć, co chcesz robić z tą gotówką. Jeśli planujesz kupić sobie kolejny samochód, to kredyt jest złym pomysłem. Jeśli jednak wiesz, że będziesz w stanie bez problemu spłacać raty, a wolne środki zainwestujesz w bezpieczne aktywa przynoszące Ci dochód pasywny, to takie rozwiązanie wydaje się być naprawdę sensowne.

Sytuacja finansowa Twojej firmy jest zdrowa, a portfel zamówień stabilny z tendencją wzrostową

Inwestycja biznesowa lewarowana kredytem jest opcją, którą powinni brać pod uwagę wyłącznie właściciele firm o dobrej, stabilnej sytuacji finansowej. Gwarantuje to – przynajmniej krótkoterminowo – brak problemów ze spłacaniem swojego zobowiązania. Zacznij więc od sprawdzenia, jaką masz „górkę” finansową i oceń, czy wystarczy ona do zaspokojenia roszczeń banku.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry