Data wpisu: 14.01.2025

Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy – co warto o tym wiedzieć?

Nie każdy przedsiębiorca ma świadomość, że może w znaczącym stopniu zdjąć z siebie odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody wyrządzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Służy temu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) przedsiębiorcy. Bliżej temu tematowi przyglądamy się w naszym poradniku.

Czym jest OC przedsiębiorcy?

OC przedsiębiorcy to specyficzny rodzaj polisy, która chroni właściciela firmy przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

Może to być ubezpieczenie zarówno dobrowolne, jak i – w niektórych przypadkach – obligatoryjne. Niezależnie od tego, czy musisz mieć OC czy nie, warto rozważyć jego wykupienie, ponieważ realnie zwiększa ono bezpieczeństwo prowadzenia działalności.

Kiedy ubezpieczenie OC przedsiębiorcy jest obowiązkowe?

Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy tych przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą konkretne usługi. Prawo nakazuje wykupienie ubezpieczenia:

  • adwokatom,
  • lekarzom,
  • notariuszom,
  • architektom,
  • pośrednikom nieruchomości.

Jak widać dotyczy to tych działalności, w których istnieje szczególnie wysokie ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim.

Przed czym chroni ubezpieczenie OC przedsiębiorcy?

Zakres ochrony z tytułu posiadania polisy jest stosunkowo szeroki. Obejmuje przede wszystkim wszelkie roszczenia ze strony klientów, którym przedsiębiorca mógł wyrządzisz szkodę. Dotyczy to szkód rzeczowych lub osobowych, jakie wystąpiły w wyniku działań firmy – na przykład błąd, wypadek, niedopatrzenie etc.

Posiadając polisę OC przedsiębiorca może liczyć na scedowanie odpowiedzialności finansowej z tytułu ewentualnych roszczeń na ubezpieczyciela, chroniąc się tym samym przed potencjalnie bardzo wysokimi kosztami, a nawet ryzykiem bankructwa.

Warto również wspomnieć o tym, że w niektórych przypadkach przedsiębiorca ma możliwość rozszerzenia swojej polisy OC m.in. o ochronę pracodawcy (czyli przed roszczeniami pracowników), ochronę produktu (szkody powstałe w wyniku używania produktu) czy ochronę najemcy nieruchomości (jeśli przedsiębiorca wynajmuje lokal).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry