Data wpisu: 30.03.2021

Dlaczego zawsze warto mieć trochę gotówki w firmie?

Firmowe dochody powinno się podzielić na kilka „kupek”. Pierwsza to inwestycje. Druga – poduszka finansowa. Trzecia – bieżące zobowiązania. Niezależnie od tego, w jaki sposób gospodarujesz budżetem swojej firmy, to jak każdy przedsiębiorca powinieneś mieć zawsze do dyspozycji trochę gotówki – czy to fizycznej (np. w sejfie) czy po prostu na koncie firmowym. Dlaczego to takie ważne? Sprawdź te argumenty.

Szybka reakcja na nadarzające się okazje

W biznesie trzeba być przygotowanym na wszystko, a już szczególnie na skorzystanie z okazji, które zdarzają się niezwykle rzadko. Masz możliwość zakupu potrzebnej maszyny za połowę ceny? Jeśli nie masz dostatecznej ilości gotówki, to ubiegnie Cię konkurencja. Pojawiła się szansa przejęcia innego przedsiębiorstwa i znacząco zwiększenia udziałów w rynku? Bez gotówki możesz o tym zapomnieć.

Ochrona na wypadek sytuacji awaryjnych

Prowadzenie biznesu, bez względu na jego wielkość i obszar działalności, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Może się na przykład zdarzyć, że będziesz musiał pilnie zapłacić jakąś karę nałożoną przez kontrahenta (słusznie) czy sfinansować naprawę niezbędnego sprzętu firmowego. Nie mając wolnej gotówki będziesz musiał ostro kombinować i być może naruszyć firmową poduszkę finansową czy – co gorsza – zapożyczyć się. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby starać się zachowywać ciągłą płynność finansową.

Gotówka pozwoli firmie funkcjonować, gdyby doszło do zablokowania bieżącego rachunku

A takie sytuacje wcale nie są wykluczone. Wystarczy, że zostanie wszczęta kontrola celno-skarbowa z tytułu podejrzenia Cię o przestępstwo skarbowe, aby służby zablokowały Twój rachunek firmowy do czasu wyjaśnienia sprawy. Co wtedy? Czy będziesz w stanie opłacić dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym pensje pracowników oraz zakup potrzebnych materiałów? Bez gotówki – w tym przypadku fizycznej – będzie to bardzo trudne.

Możliwość sfinansowania firmowych zobowiązań bez konieczności przerywania inwestycji

Wielu przedsiębiorców inwestuje firmowe nadwyżki np. na rynkach finansowych. Nie ma w tym nic złego, a wręcz jest to zalecane (szczególnie w dobie prawie zerowych stóp procentowych), jednak decydując się na inwestowanie zawsze powinieneś zostawić sobie wolną gotówkę na wypadek wymienionych wyżej sytuacji. Dzięki temu nie będziesz musiał pilnie sprzedawać swoich aktywów, co mogłoby sumarycznie okazać się złym posunięciem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry