Data wpisu: 04.03.2022

Dwuosobowa działalność gospodarcza – czy to jest w ogóle możliwe?

Każdy z nas słyszał o jednoosobowej działalności gospodarczej, a zdecydowana większość firm w Polsce jest wręcz prowadzona właśnie w takiej formie prawnej. Czy jednak istnieje coś takiego, jak dwuosobowa działalność gospodarcza? Okazuje się, że tak, choć oczywiście samo sformułowanie jest mocno uproszczone i nie wyjaśnia zasad funkcjonowania biznesu w tandemie. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest dwuosobowa działalność gospodarcza?

Dwuosobowa działalność gospodarcza to nic innego, jak biznes prowadzony wspólnie z drugą osobą – kimś znajomym, członkiem rodziny etc. Taka firma ma charakter wspólnoty, co oznacza, że partnerzy są obopólnie zobowiązani do zarządzania przedsiębiorstwem, z czego czerpią korzyści, ale również nakładają na siebie konkretne obowiązki – między innymi w zakresie finansowania działalności.

Jak założyć dwuosobową działalność gospodarczą?

W Polsce formalnie nie ma czegoś takiego, jak dwuosobowa działalność. Jest to termin używany potocznie, odnoszący się do prowadzenia firmy na zasadzie spółki. Partnerzy (wspólnicy) mają do wyboru kilka opcji, spośród których najpopularniejsze są:

  • Spółka cywilna – jest to najprostszy sposób na to, aby zacząć prowadzić firmę wspólnie z drugą osobą. Spółkę cywilną mogą zawiązać osoby, które zarejestrowały własną jednoosobową działalność gospodarczą (uzyskały wpis do CEIDG) i spisały umowę spółki. Warto podkreślić, że spółka cywilna nie ma własnej osobowości prawnej, a jej wspólnicy odpowiadają za wszelkie czynności ze swoich prywatnych majątków.
     
  • Spółka jawna – jest to spółka, której funkcjonowanie określają przepisy prawa handlowego. W spółce jawnej wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie, ale tylko wtedy, gdy majątek spółki nie jest wystarczający dla celów przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Nie ma tutaj natomiast obowiązków wnoszenia wkładu własnego. Założenie spółki jawnej wymaga uzyskania wpisu do rejestru Krajowego Rejestru Sądowego.
     
  • Spółka partnerska – również popularna forma prowadzenia dwuosobowej działalności gospodarczej, która jednak jest zarezerwowana tylko dla wspólników wykonujących jeden z określonych w prawie wolnych zawodów – na przykład lekarz czy adwokat. W ramach spółki partnerskiej każdy partner odpowiada wyłącznie za swoje zobowiązania. Umowa spółki musi zostać zawarta notarialnie.

Czy to ma sens? Co może pójść nie tak?

Dwuosobowa działalność gospodarcza na pewno jest atrakcyjnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie czujemy się zbyt pewnie i potrzebujemy czyjegoś wsparcia na etapie zakładania oraz rozwijania biznesu. Jest to również optymalny wybór wtedy, gdy nie dysponujemy wystarczającym budżetem i szukamy partnera, który zaangażuje w działalność swój majątek, czas oraz kwalifikacje zawodowe.

Pamiętaj natomiast, że wybór wspólnika zawsze trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Nie jest wcale powiedziane, że osoba, którą dobrze znasz i lubisz będzie świetnym partnerem do prowadzenia z nią biznesu.

O tym, jak zweryfikować przyszłego wspólnika jeszcze przed zawiązaniem z nim spółki przeczytasz w osobnym poradniku na naszym blogu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry