Data wpisu: 30.12.2021

Jak sprawdzić potencjalnego wspólnika?

Założenie spółki to bardzo odpowiedzialna decyzja, która będzie mieć długofalowe konsekwencje. Podstawą ewentualnego sukcesu jest znalezienie odpowiedniego wspólnika. Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest tutaj kierowanie się wyłącznie prywatną znajomością ze wspólnikiem. Tymczasem to, że z kimś dobrze się nam rozmawia na stopie prywatnej nie czyni z niego jeszcze właściwej osoby do wspólnego prowadzenia biznesu. Zanim więc wejdziesz z kimś w spółkę, to oceń potencjał tej osoby do budowania razem z nią firmy. Jak to sprawdzić? Kilkoma wskazówkami dzielimy się w naszym poradniku.

Zleć mu jakieś zadania związane z rozwojem biznesu

Aby sprawdzić potencjalnego wspólnika musisz zaangażować go w sprawy firmy. Kompetencje danej osoby można ocenić już na podstawie tego, jak poradzi sobie z relatywnie prostymi sprawami, na przykład uporządkowaniem dokumentacji, ułożeniem kalendarza spotkań z klientami czy zatowarowaniem firmy. Jeśli potencjalny wspólnik da tutaj ciała, nie wywiąże się ze swoich obowiązków, zawali terminy i jeszcze nie będzie w tym widzieć żadnego problemu, to dalsza współpraca nie ma sensu.

Spróbuj się z nim umówić od ręki

Wspólnik to najbliższa osoba w biznesie, dlatego wspólnicy muszą ze sobą ściśle współpracować i z równym zaangażowaniem reagować na przykład na pojawiające się kryzysy. Zrób więc prosty test: zadzwoń do potencjalnego wspólnika i poproś o pilne spotkanie. Jeśli usłyszysz, że teraz nie ma czasu, bo akurat pije sojowe latte, to trudno oczekiwać, że będzie to osoba godna zaufania i w 100% oddana biznesowi.

Zapytaj o cele, jakie wyznaczyłby Waszej spółce

Bardzo ważne jest to, aby wspólnicy mieli spójną wizję rozwoju. Nie muszą się zgadzać we wszystkim, ale z burzy mózgów zawsze powinna wyłaniać się klarowna ścieżka, którą firma ma podążać. Jeśli Ty masz przed oczami zbudowanie dużego przedsiębiorstwa, które w perspektywie kilkunastu lat stanie się jednym z liderów branży, natomiast potencjalnego wspólnika interesuje tylko na przykład szybkie zarobienie pieniędzy czy otrzymywanie dobrej pensji ze spółki, to ten wózek daleko nie zajedzie.

Oceń, jakie ma podejście do etyki w biznesie

Etyka biznesowa jest czymś zapomnianym, a wręcz bywa wyszydzana. Tymczasem nieetyczne firmy zawsze dzielą ten sam los: znikają z rynku, często tonąc w długach i pozwach. Dlatego dobrze będzie upewnić się, czy potencjalny wspólnik kieruje się w życiu zawodowym etycznymi zasadami.

Sprawdź, czy nie ma na swoim koncie jakichś ciemnych interesów, czy nie ma wierzycieli, zapytaj o to, jak zareaguje w momencie, gdy firma ma środki wyłącznie na wypłacenie pracownikom pensji. Zawiązanie spółki z kimś, kto nie wyznaje uniwersalnych wartości etycznych jest bardzo ryzykowne, ponieważ grozi tym, że w pewnym momencie wspólnik postanowi oszukać także Ciebie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry