Data wpisu: 15.12.2022

Jak wznowić działalność gospodarczą po okresie zawieszenia?

Każdy przedsiębiorca w Polsce ma prawo zawiesić swoją działalność gospodarczą. W tym czasie jest zwolniony z opłacania danin publicznoprawnych, nie musi również składać deklaracji w ZUS – o ile oczywiście nie osiąga żadnych przychodów z tytułu działalności. Zawiesiłeś firmę, ale teraz chcesz wrócić do biznesu? Sprawdź zatem, jak wznowić działalność gospodarczą.

Kiedy można wznowić działalność po okresie zawieszenia?

Okazuje się, że wcale nie ma tutaj pełnej dowolności. Przedsiębiorca ma prawo wznowić prowadzenie firmy dopiero po tym, jak upłynie 30 dni od momentu złożenia wniosku o zawieszenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Czyli: jeśli zawiesiłeś działalność od 1 marca, to możesz ją wznowić dopiero od 31 marca. Między obiema czynnościami musi minąć minimum 30 dni. Wynika to z faktu, iż informacja o zawieszeniu działalności zacznie widnieć w CEIDG właśnie dopiero po 30 dniach od złożenia stosownego wniosku.

Masz jednak możliwość wcześniejszego zawnioskowania o wznowienie działalności gospodarczej. Ważne jest tylko, aby we wniosku podać datę późniejszą niż 30 dni liczonych od dnia formalnego zawieszenia prowadzenia firmy.

Jeśli natomiast podjąłeś decyzję o zawieszeniu zbyt pochopnie i chcesz się z niej wycofać, to przed upływem 30 dni złóż w CEIDG wniosek o zmianę wpisu o zawieszeniu firmy. Mając profil zaufany możesz to zrobić w 100% online – w przeciwnym razie czeka Cię wizyta w urzędzie gminy w celu potwierdzenia zmiany i swojej tożsamości.

Wznowienie działalności – co Ci będzie potrzebne?

Aby wznowić działalność gospodarczą musisz tylko złożyć stosowny wniosek w CEIDG. Jest to całkowicie bezpłatne, a posiadacze profilu zaufanego (warto go założyć, np. przez bankowość internetową) mogą to zrobić bez wychodzenia z domu.

W CEIDG znajdziesz wniosek o wznowienie działalności, który trzeba wypełnić (w formie formularza online) i wysłać do przetworzenia. We wniosku wskazujesz dokładną datę, od której ponownie zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą.

Szczegółową instrukcję, jak złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej, znajdziesz na stronie rządowej biznes.gov.pl.

Dobra wiadomość jest taka, że samo wysłanie wniosku wystarczy, aby móc ponownie zacząć prowadzić działalność od wskazanej daty. CEIDG automatycznie poinformuje o Twojej decyzji zarówno Urząd Skarbowy, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy musisz coś zmieniać w US?

Wznowienie działalności gospodarczej nie wymaga dodatkowego informowania o tym fakcie skarbówki. Od dnia wskazanego we wniosku znów będziesz podlegać obowiązkowi odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy na takich samych zasadach, jak przed zawieszeniem – o ile oczywiście nic się nie zmieniło. Jeśli jednak chcesz zmienić formę prowadzenia działalności i rozliczania się np. podatkiem liniowym czy ryczałtem, to musisz złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Skarbowym.

Wznowienie działalności gospodarczej a ZUS

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostanie poinformowany o wznowieniu przez Ciebie działalności i na tej podstawie sam zgłosi płatnika składek oraz dokona zgłoszenia do ubezpieczeń na takich samych zasadach, jak przed zawieszeniem. Nie musisz więc nic robić.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której w trakcie zawieszenie nastąpiły jakieś zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń lub wysokość składek. Będziesz musiał samodzielnie zarejestrować się w ZUS w ciągu 7 dni od wznowienia działalności, jeśli zakończył się okres korzystania z Ulgi na start lub preferencyjnych składek, podjąłeś równolegle pracę na etacie,  nabyłeś prawo do emerytury lub zmienił się Twój tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Jak widzisz wznowienie działalności gospodarczej po okresie zawieszenia nie jest trudne i jesteś w stanie zrobić to całkowicie zdalnie. Pamiętaj, aby od razu poinformować o tym fakcie swoich byłych kontrahentów – być może będą zainteresowani kontynuowaniem współpracy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry