Data wpisu: 11.08.2022

Niepokojący trend. Gwałtownie rośnie liczba wniosków o zamknięcie i zawieszenie działalności

Prowadzenie biznesu w Polsce nigdy nie było łatwe, ale od pewnego czasu zaczyna przypominać gehennę. Efekt jest widoczny gołym okiem. W pierwszej połowie 2022 roku przybyło wniosków o zamknięcie lub zawieszenie działalności gospodarczej – odpowiednio o 26 i 39 proc. Czy własna firma w Polsce przestała mieć sens?

Dlaczego przedsiębiorcy masowo wycofują się z biznesu?

Trudno wskazać tutaj jedną zasadniczą przyczynę. Powodów jest co najmniej kilka, a najważniejsze z nich to:

  • wyraźnie pogarszająca się koniunktura gospodarcza,
  • rosnące koszty prowadzenia biznesu, które coraz trudniej jest przerzucać na klientów,
  • bałagan legislacyjny po wprowadzeniu tzw. „Polskiego Ładu”,
  • rosnące obciążenia fiskalne (przede wszystkim składka zdrowotna),
  • rosnąca presja płacowa,
  • koniec „kroplówki” w postaci różnego rodzaju tarcz wprowadzonych w związku z pandemią.

Z prowadzenia własnej działalności rezygnują przede wszystkim mikro przedsiębiorcy, czyli małe, jednoosobowe firmy, często funkcjonujące na zasadzie samozatrudnienia, które najmocniej dostały „po tyłku” po wprowadzeniu „Polskiego Ładu” i najszybciej odczuwają skutki spowolnienia.

Myślisz o zamknięciu lub zawieszeniu działalności? Dobrze to przemyśl

Zawieszenie lub zamknięcie jednoosobowej działalności jest bardzo łatwe, natomiast jest to szalenie odpowiedzialna decyzja – zwłaszcza, jeśli nie jesteś w biznesie od wczoraj i zbudowałeś wokół niego całe życie zawodowe oraz prywatne.

Przede wszystkim nie należy tutaj ulegać emocjom. Kilka gorszych miesięcy i poczucie ogólnej depresji mogą odebrać ochotę do walki o swój biznes, natomiast zakończenie działalności zawsze powinno być traktowane jako ostateczność.

Co Ci przeszkadza w dalszym prowadzeniu biznesu?

Zachęcamy Cię do poświęcenia nawet całego weekendu na przeanalizowanie swojej sytuacji biznesowej. Spisz sobie na kartce wady prowadzenia działalności gospodarczej i zastanów się, czy możesz im jakoś zaradzić podejmując konkretne działania, do tej pory lekceważone.

Czy Twoja firma ma silną pozycję w branży? Czy jej funkcjonowanie jest w 100% uzależnione od Twojego zaangażowania? Czy masz pole manewru w zakresie wprowadzenia jakichś zmian, które będą kosztowne, ale docelowo przyniosą znaczącą poprawę sytuacji? Taka analiza zawsze musi poprzedzić podjęcie ostatecznej decyzji i wycofaniu się z biznesu.

Rozważ alternatywę dla likwidacji i zawieszenia

Jeśli nie masz już pomysłów na to, jak rozwinąć swoją firmę i zabezpieczyć ją przed wpływem spowolnienia gospodarczego czy niekorzystnego ustawodawstwa, to rozważ skorzystanie z doradztwa biznesowego. Być może świeże spojrzenie praktyka biznesu pozwoli Ci otworzyć oczy na pewne sprawy i np. spróbować jeszcze raz, ale z konsekwentnym inwestowaniem w zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki? Koniecznie weź to pod uwagę przed zamknięciem lub zawieszeniem działalności!


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry