Data wpisu: 31.07.2023

Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej za siebie?

Zmiany wprowadzone przez tzw. „Polski Ład” diametralnie przemodelowały niektóre zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Najbardziej bolesną dla większości przedsiębiorców zmianą było wprowadzenie zasady naliczania wysokości składki zdrowotnej od osiągniętego dochodu i brak możliwości odliczenia składki (poza przedsiębiorcami na podatku liniowym – tutaj w 2023 roku limit odliczenia wynosi 10 200 zł rocznie).

Są natomiast sytuacje, w których przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej za siebie. Omawiamy je w naszym poradniku.

Gdy przedsiębiorca pobiera emeryturę lub rentę

Zwolniony z opłacania składki zdrowotnej jest przedsiębiorca opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej, który jest emerytem lub rencistą, a wysokość jego świadczenia nie przekracza (miesięcznie) wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składki nie opłaca również przedsiębiorca będący emerytem lub rencistą, którego świadczenie nie przekracza wysokości minimalnego wynagrodzenia, a przychody z tytułu działalności nie przekraczają 50% kwoty najniższej emerytury.

Gdy przedsiębiorca ma orzeczenie o niepełnosprawności

Tutaj można wyróżnić kilka przypadków:

  1. Gdy przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności na w formie karty podatkowej, to będzie zwolniony z opłacania składki zdrowotnej w przypadku posiadania orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
  2. Gdy przedsiębiorca posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a jego miesięczne przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają 50% kwoty najniższej emerytury (bez względu na formę opodatkowania).

Gdy przedsiębiorca pobiera zasiłek macierzyński

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione z opłacania składki zdrowotnej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Obowiązuje tutaj jednak ograniczenie kwotowe: wysokość wypłacanego zasiłku nie może miesięcznie przekraczać kwoty świadczenia rodzicielskiego (tzw. kosiniakowe – wynosi 1000 zł miesięcznie).

Gdy przedsiębiorca jest jednocześnie pracownikiem

Taki model prowadzenia firmy nie jest niczym egzotycznym. Wielu przedsiębiorców zakłada własne biznesy będąc wciąż pracownikami etatowymi (mogąc połączyć obie formy aktywności zawodowej, chcąc przetestować, czy biznes jest dla nich itd.).

W sytuacji, gdy przedsiębiorca opłaca składki z tytułu zatrudnienia od wymiaru nie wyższego niż minimalne wynagrodzenie, a z działalności uzyskuje miesięczne przychody w wysokości nieprzekraczającej 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to jest zwolniony ze składki zdrowotnej.

Dodajmy natomiast, że zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej nie przysługuje osobom korzystającym z preferencji dla nowych przedsiębiorców, czyli „Ulgi na start”, „Małego ZUS” i „Małego ZUS Plus”.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry