Data wpisu: 25.03.2022

Gdy biznes przestaje się opłacać. Co robić?

Od początku 2022 roku media raczą nas kolejnymi rzewnymi historiami przedsiębiorców, którzy zostali zabici drastycznymi podwyżkami cen energii, paliw oraz czynszów. Co i rusz słyszymy, że mały biznes się już nie opłaca, co oczywiście jest dużym uproszczeniem i grą na emocjach. Faktycznie jednak z tą opłacalnością może być teraz różnie, zwłaszcza w warunkach Polskiego Ładu. Jeśli sam dochodzisz do wniosku, że własna firma przestała Ci się opłacać, to najpierw ochłoń, a następnie wykorzystaj nasze podpowiedzi.

Rzetelnie sprawdź, czy własna firma przestała Ci się opłacać

W tym momencie rządzą emocje i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Powinieneś jednak spróbować je odrzucić, ponieważ nie są one dobrym doradcą, a na pewno nie w sprawach biznesowych. Mogłeś ulec medialnej histerii i bez dokładnej analizy dojść do wyimaginowanego wniosku, że firma już nie przynosi Ci żadnych profitów. Dlatego w pierwszej kolejności usiądź do księgi przychodów i rozchodów, następnie sprawdź zamówienia na kolejne miesiące, podlicz koszty zgodnie z nowymi stawkami i konkretnie oceń, czy biznes jest nadal opłacalny czy też nie.

Rozważ zmiany, które przyniosą korzyści finansowe

Jeśli z tą opłacalnością rzeczywiście jest problem, to przecież nie powinieneś od razu podejmować decyzji o zamknięciu firmy. Miałeś już różne kłopoty w biznesie, a jednak wciąż w nim działasz, dlatego i tym razem poszukaj wyjścia z nieciekawej sytuacji. Być może wciąż masz rezerwy, które możesz uruchomić? Może obecny model biznesowy po prostu się wyczerpał i czas spróbować czego innego? Widzisz, że konkurencja też ma kłopoty? W takim razie zastanów się, jak możesz podebrać jej klientów, ale niekoniecznie obniżając ceny.

Sprawdź, ile jeszcze wytrzymasz

W dobrze zarządzanym biznesie zawsze musi istnieć poduszka finansowa, właśnie na takie sytuacje. Jeśli Twoja firma jest na minusie i nie jesteś w stanie finansować manka przez 3-4 miesiące, to coś tutaj najwyraźniej nie gra. Z drugiej jednak strony dokładanie do interesu ma sens wyłącznie wtedy, gdy wiesz, że problemy mają charakter przejściowy, masz konkretny plan wyjścia z kryzysu i perspektywę poprawienia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa – na przykład poprzez renegocjowanie umów z podwykonawcami czy dostawcami mediów.

Nie zadłużaj się!

Najgorsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to zacząć zadłużać firmę. Jeśli masz wątpliwości dotyczące dalszej opłacalności prowadzenia biznesu, to nie rozważaj brania kredytów czy pożyczek, również u dostawców materiałów. Zadłużenie utrudni Ci wyjście z biznesu, gdy już będzie to konieczne.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry