Data wpisu: 20.05.2019

Solopreneur: ciekawy model prowadzenia biznesu

Wszyscy słyszeli o freelancerach i samozatrudnionych. W Polsce szybko przybywa jednak także osób, które decydują się prowadzić biznes w formule solopreneur. Nie jest to żadna nowość, bo podobne rozwiązanie od wielu lat funkcjonuje na znacznie bardziej rozwiniętych rynkach, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega model solopreneur? Jakie są jego zalety, a jakie wady? Przeczytaj i sprawdź, czy to dobra opcja dla Ciebie.

Kim jest solopreneur?

Solopreneur to przedsiębiorca, który pracuje tylko na własny rachunek – w dosłownym znaczeniu. Biznes opiera wyłącznie na swojej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Nie buduje firmy na pokolenia, nie tworzy marki, którą można w przyszłości sprzedać. Marką jest sam przedsiębiorca, który ma unikalne czy bardzo poszukiwane talenty.

Mogłoby się wydawać, że solopreneur to po prostu samozatrudniony lub freelancer, ale to nie do końca prawda. Po pierwsze: solopreneur pracuje wyłącznie dla tych klientów, dla których chce. Po drugie: nie bierze każdego zlecenia, byle tylko zarobić na chleb. Realizuje projekty pozwalające mu się rozwijać, zaspokajające jego ambicję, dające mu dużą satysfakcję finansową.

Solopreneur to najczęściej wysokiej klasy fachowiec, który może swobodnie dyktować stawki, tym samym zapewniając sobie bezpieczeństwo finansowe – pozwala mu to być panem własnego czasu. To nie on zabiega o klientów, ale klienci o niego.

Model solopreneur szczególnie dobrze sprawdza się w takich dziedzinach, jak:

Zalety biznesu w modelu solopreneur

Najważniejszą zaletą jest rzeczywista swoboda w decydowaniu o sobie, swoim czasie i w doborze klientów. Solopreneur, przynajmniej teoretycznie (dojdziemy do tego) rozdaje karty na rynku, niczego nie musi, co niewątpliwie jest bardzo komfortowe.

Brak pracowników i zwykle stałego biura ogranicza też koszty prowadzenia biznesu oraz gwarantuje spokojną głowę – przynajmniej w zakresie zarządzania zespołem i brania odpowiedzialności za innych. Przedsiębiorcy mający fachową wiedzę i wyrobioną markę osobistą, osiągają również bardzo wysokie przychody przy relatywnie niskim poziomie inwestycji.

Ideał? Niekoniecznie

Na pierwszy rzut oka prezentowany model biznesowy jest wręcz wymarzony dla osób, które założyły firmę po to, by być panami swojego czasu i portfela. Nie ma jednak róży bez kolców. Prowadzenie działalności w formule solopreneur przede wszystkim jest bardzo ryzykowne. Wystarczy długotrwała choroba lub pojawienie się innych problemów życiowych, by cały czar prysł. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że paradoksalnie solopreneur pracuje znacznie więcej niż standardowy przedsiębiorca (przynajmniej na początku), ponieważ nie może oddelegować różnych zadań pracownikom.

Nawet tytan pracy ma ograniczone możliwości fizyczne i psychiczne. Oznacza to, że solopreneur musi się liczyć z tym, że co jakiś czas przejdzie mu koło nosa bardzo atrakcyjne zlecenie, ponieważ w tym samym czasie będzie zaangażowany w inny projekt.

Nie zapominajmy również o tym, że firma oparta wyłącznie na kompetencjach właściciela, jest niesprzedawalna. W momencie, gdy z jakiegokolwiek powodu solopreneur będzie musiał wycofać się z biznesu, w praktyce zostanie z niczym – zwłaszcza jeśli nie zdążył zbudować zabezpieczenia finansowego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry