Data wpisu: 13.08.2024

Kredyt w hurtowni – na czym to polega? Jak go uzyskać?

Kredyt w hurtowni to potoczne określenie na linię kredytową, czyli po prostu odroczenie płatności. Wiele hurtowni oferuje takie rozwiązanie swoim klientom, co cieszy się dużym zainteresowaniem i nierzadko umożliwia zachowanie płynności przedsiębiorstwom w takich branżach jak budowlana, instalacyjna czy transportowa. Idei kredytu w hurtowni bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Na czym to właściwie polega?

Kredytem w hurtowni nazywamy sytuację, w której hurtownia udostępnia towar swojemu klientowi, proponują wydłużony termin płatności (faktura na przelew). Zwykle jest to 30 lub 60 dni. Dzięki tak długiemu terminowi zapłaty, przedsiębiorca ma możliwość uzbierania środków np. z tytułu zakończenia realizacji zlecenia i spokojnego rozliczenia się z hurtownią. Nie musi również sięgać po zewnętrzne finansowanie, w tym kredyty czy pożyczki.

Jest to bardzo popularne rozwiązanie w wielu branżach, zwłaszcza w tych, w których przedsiębiorcy kupują towar o znacznej wartości, na przykład kilkuset tysięcy złotych, na który nie mają gotówki – a jest im niezbędny do zrealizowania inwestycji, która stanowi zabezpieczenie płatności dla hurtowni.  

Jak uzyskać taki kredyt?

Przede wszystkim trzeba zbudować dobre relacje z hurtownią, co wymaga dłuższej i bezproblemowej współpracy. Przedsiębiorca, który miesiącami zamawia towar, płaci od ręki lub na podstawie faktur przelewowych z krótkim terminem, zawsze bez opóźnień, w pewnym momencie może liczyć na to, że hurtownia sama zaproponuje mu „kredytowanie” towaru.

Najczęściej odbywa się to na podstawie słownego porozumienia z właścicielem hurtowni, rzadziej strony zawierają umowę, która gwarantuje przedsiębiorcy znaczące wydłużenie terminu zapłaty za towar.

O czym trzeba pamiętać?

Kredyt w hurtowni to mechanizm, który bazuje wyłącznie na zaufaniu. Jeśli przedsiębiorca je podważy, to nie ma co liczyć na to, że następnym razem hurtownia znów zaproponuje mu długi termin płatności.

Mało tego: w przypadku znacznego opóźnienia hurtownia może zastosować działania windykacyjne, a w skrajnym przypadku sprzedać dług, jednocześnie informując inne hurtownie ze swojej branży o niesolidności płatnika, co na pewno mocno utrudni przedsiębiorcy dalsze prowadzenie biznesu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry