Data wpisu: 09.07.2022

Obniżony limit płatności gotówkowych. Ważna informacja dla przedsiębiorców!

Każdy, kto prowadzi firmę w Polsce, doskonale wie, że w naszym systemie podatkowym pewne jest tylko jedno: że nic nie jest pewne. Czeka nas kolejna istotna, a w przypadku wielu działalności wręcz fundamentalna zmiana – tym razem dotycząca obniżenia limitu płatności gotówkowych. Sprawdź szczegóły, aby dobrze przygotować swój biznes na tę rewolucję.

Co i od kiedy się zmieni?

Wiemy już, że zmiana przepisów nastąpi od 1 stycznia 2023 roku, a więc „za chwilę”. Do tej pory limit płatności gotówkowych w transakcjach B2B (pomiędzy przedsiębiorcami) wynosił 15 000 zł. Po zmianie zostanie obniżony do zaledwie 8000 zł. To problem dla firm, w których gros transakcji zwyczajowo rozlicza się przy pomocy gotówki – przykładem może być branża transportowa czy budowlana.

Przedsiębiorcy muszą się więc szybko przygotować na nowe przepisy, co w wielu przypadkach może oznaczać konieczność zmiany modelu rozliczeń z kontrahentami, założenie nowego rachunku bankowego czy zainstalowanie terminali płatniczych – a to oczywiście pociąga za sobą konkretne koszty.

Limit dla transakcji gotówkowych z konsumentem

Również od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać przepis, który nakazuje częściowo bezgotówkowe rozliczanie się z konsumentami. Taki obowiązek będzie dotyczyć transakcji o wartości powyżej 20 000 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej.

Innymi słowy: jeśli konsument (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) zamówi w firmie X towar o wartości np. 21 000 zł, to po 1 stycznia 2023 roku taka transakcja będzie musiała zostać rozliczona w formie przelewu lub płatności bezgotówkowej (kartą, telefonem etc.).

Jest to spora komplikacja dla np. hurtowni budowlanych, firm remontowych itp., które do tej pory bardzo często rozliczały się z klientami gotówkowo i to na znacznie wyższe kwoty. Tutaj znów pojawi się konieczność wprowadzenia opcji płatności przelewem lub kartą/telefonem.

Warto również podkreślić, że obowiązek ten jest nakładany jednostronnie – tylko na przedsiębiorcę. Jeśli więc konsument dokona płatności w gotówce ponad ustalony limit, to nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji, natomiast przedsiębiorca przyjmujący płatność musi się liczyć z tym, że przychód z takiej transakcji będzie klasyfikowany, jako przychód bez zachowania trybu bezgotówkowego – a to oznacza podwójne opodatkowanie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Przewiń do góry