Data wpisu: 16.01.2019

Twój biznes kiedyś się skończy. Musisz się na to przygotować

Jeśli jesteś przed trzydziestką i założyłeś fajnie prosperujący biznes, to naturalne jest, że nie bardzo wyobrażasz sobie bez niego życie. Masz wewnętrzne przeświadczenie, że ta firma będzie trwać przez dekady, oczywiście zawsze z Tobą u jej sterów. Brzmi fajnie, ale w gruncie rzeczy to wyłącznie ułuda. Przyszłość jest nieprzewidywalna i wystarczy drobiazg, aby Twój biznes skończył się praktycznie z dnia na dzień. Czy jesteś na to przygotowany? Oto kilka rzeczy, o które musisz zadbać – nawet jeśli teraz wszystko idzie jak z płatka!

Wtajemnicz najbliższych w szczegóły biznesu

Oddzielenie życia prywatnego od zawodowego to oczywiście podstawa, ale jednak każdy rozsądny przedsiębiorca powinien przekazać najbliższym kluczowe informacje na temat funkcjonowania biznesu.

Ta wiedza może się okazać bezcenna, gdy – odpukać – coś Ci się stanie. Wówczas to na żonę/męża/dzieci spadnie obowiązek albo przejęcia firmy, albo jej zamknięcia. Oszczędź bliskim szoku związanego z odkryciem, że np. zadłużyłeś biznes na poczet inwestycji, o czym nikt poza Tobą nie wiedział.

Buduj biznes tak, by można było go sprzedać

Jeśli pewnego dnia stwierdzisz, że nie masz już siły czy ochoty na to, by dalej bawić się w robienie biznesu, to dobrze byłoby jeszcze zarobić na firmie. Aby jednak tak się stało, musisz mieć co sprzedać. Tutaj dochodzimy do jednego z kluczowych problemów polskich przedsiębiorców, mianowicie uzależniania funkcjonowania firmy od zaangażowania właściciela.

Sytuacja, w której Twój biznes nie może działać bez Ciebie, jest bardzo niekorzystna i zawsze doprowadzi do takiego samego finału. Wycofujesz się z aktywności zawodowej, firma zostaje zamknięta, a jej pracownicy lądują na bruku. Aby uniknąć tego scenariusza już dziś zacznij pracować nad stworzeniem marki i wdrożeniem mechanizmów umożliwiających prowadzenie Twojego biznesu bez Ciebie.

Dbaj o płynność finansową przedsiębiorstwa

To niby oczywiste, ale dobrze wiemy, że wielu przedsiębiorców kompletnie się tym nie przejmuje. Gdy w biznesie idzie świetnie, pojawia się pokusa inwestowania wszystkich zysków w dalszy rozwój przedsiębiorstwa. W pewnym momencie może się jednak pojawić konieczność poszukania zewnętrznego finansowania, czyli zaciągnięcia kredytu. Takie decyzje zawsze wymagają bardzo dokładnego przemyślenia.

Nie możesz też doprowadzić do sytuacji, w której firma zarabia wyłącznie na obsługę zobowiązań, bo jej zniknięcie z rynku będzie równoznaczne z tym, że Ty i Twoja rodzina zostaniecie praktycznie z niczym.

Zabezpiecz rodzinę finansowo

Firma jest (i powinna być) Twoim źródłem dochodów. Nie ma nic złego w tym, że część zysków przeznaczasz na potrzeby rodziny. Wcale nie musisz inwestować wszystkiego w rozwój działalności. Wypłacaj sobie „pensję”, odkładaj pieniądze z myślą o przyszłości, zabezpiecz siebie i najbliższych na czas, gdy z jakiegoś powodu nie będziesz już w stanie dalej prowadzić biznesu.

O tych zasadach powinien pamiętać każdy przedsiębiorca - choć wprowadzenie ich w życie nie jest takie proste. Żaden biznes nie trwa wiecznie, dlatego już dziś przygotuj się na moment, gdy będziesz musiał z niego zrezygnować.  


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry