Data wpisu: 27.03.2023

Wady prowadzenia firmy w 100% online

Upowszechnienie się Internetu bez wątpienia zrewolucjonizowało światową przedsiębiorczość. W ostatnich dwóch dekadach powstały miliony firm świadczących swoje usługi online – chociażby sklepów internetowych. I choć robienie biznesu w 100% w sieci jest bardzo wygodne i oszczędza wielu kosztów, to jednocześnie niesie ze sobą pewne zagrożenia. Najważniejsze wady tego modelu omawiamy w naszym artykule.

Brak możliwości zbudowania trwałych relacji z kontrahentami

Mając z klientami kontakt wyłącznie mailowy, ewentualnie telefoniczny, nie możesz budować biznesu zgodnie z modelem tworzenia dobrych relacji – a ten wcale nie jest przestarzały. To właśnie silne relacje bardzo często pozwalają utrzymać działalność w czasie kryzysu. W biznesach online jest to niezwykle rzadkie zjawisko.

Wysokie ryzyko wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe to standardowy problem obserwowany u przedsiębiorców. Co ciekawe, szczególnie często dotyka ono właścicieli biznesów internetowych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, a jednak muszą być osobiście zaangażowani w realizację zleceń.

Robiąc biznes wyłącznie online będziesz czuć pokusę, aby pracować więcej, dłużej i ciężej, ponieważ niska marża nie pozwala Ci szybko zgromadzić odpowiedniego zabezpieczenia finansowego i kapitału na rozwój działalności. Stąd już tylko krok do klasycznego niewychodzenia z pracy i wypalenia zawodowego.

Dmuchanie własnej bańki biznesowej

Życie w bańce nigdy nie jest dobre, a prowadzenie biznesu w pełni online niestety temu sprzyja. Przedsiębiorca może szybko zbudować sobie fałszywy obraz świata, w którym roi się od oszustów, ćwierćinteligentów i złośliwców, co oczywiście nie jest tak do końca prawdą.

Jeśli ograniczasz się do obsługi klientów wyłącznie w sieci, to nigdy ich dobrze nie poznasz. Nie zrozumiesz, co nimi kieruje, nawet mając do dyspozycji doskonałe modele matematyczne i najbardziej zaawansowane narzędzia analityczne. Koniec końców człowieka nie da się przecież sprowadzić do numeru IP, prawda?

Niska satysfakcja z prowadzenia biznesu

Wynika to z faktu, iż prowadząc firmę w 100% online siłą rzeczy nie możesz zobaczyć efektów swojej pracy, realizowania usług czy sprzedawania produktów. Nawet jeśli klienci są zadowoleni, to raczej nie będą Cię o tym informować, ponieważ relacja wyłącznie elektroniczna temu nie sprzyja.

Po dłuższym czasie prowadzenia biznesu w sieci mogą więc pojawić się wątpliwości, czy to, co robisz, ma w ogóle sens, czy cokolwiek zmienia, czy na pewno jest wyjątkowe. Działalność dla samego zarabiania pieniędzy przestaje być pociągająca i może wręcz frustrować.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry