Data wpisu: 02.04.2021

Wypaliłeś się w biznesie? Sprawdź, co robić

Wypalenie zawodowe szczególnie często dotyka przedsiębiorców, którzy dość szybko osiągnęli sukces w biznesie. Jeśli od dawna nie odczuwasz żadnej satysfakcji z realizacji kolejnych ambitnych projektów, samo zarabianie kasy przestało Cię bawić, a na samą myśl o firmie zbiera Ci się na mdłości, to na 100% jesteś wypalony. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Wyjedź gdzieś

To pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić. Spakuj się i zacznij spełniać swoje podróżnicze marzenia. Nie chodzi tylko o wakacje, ale też o nabranie dystansu do tego, czym zajmowałeś się do tej pory. Zrób tak, aby ten wyjazd był swego rodzaju ucieczką. Odetnij się od wszystkich spraw związanych z biznesem, pojedź w nieoczywiste miejsca, nie nadzoruj działalności zdalnie.

Sprzedaj udziały w biznesach, które już Cię nie interesują

Wypalenie mogło zostać wywołane tym, że zbyt mocno zaangażowałeś się w biznes – aż do momentu, w którym pasja zamieniła się w manię kontrolowania wszystkiego. Jeśli masz kilka czy kilkanaście firm, z których większość kompletnie Cię już nie interesuje, to nie miej sentymentów i sprzedaj swoje udziały. Zarobione pieniądze zainwestuj w tę część biznesu, która wciąż sprawia Ci frajdę lub…

Zmień branżę

Może wypalenie jest spowodowane tym, że osiągnąłeś już wszystko w obecnych branżach i nie bardzo widzisz dla siebie pole do dalszego rozwoju biznesu? W takim razie pomyśl o przebranżowieniu się. Nie musisz być ekspertem od np. gamingu, jeśli świetnie znasz się na prowadzeniu biznesu – wrodzona lub nabyta przedsiębiorczość zwiększa Twoje szanse na sukces w dowolnym sektorze. Zyskasz nowy cel, co będzie najlepszym lekarstwem na wypalenie.

Oddaj swoje firmy w zarządzanie managerom

Wypalenie nie jest jeszcze powodem, aby całkowicie wycofać się z biznesu. W końcu nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja. Jeśli Twoje firmy są bardzo dochodowe, ale sam nie masz już ochoty się nimi bezpośrednio zajmować, to czas najwyższy pomyśleć o przekazaniu ich w zarząd. Zatrudnij doświadczonych managerów, zmień formę prawną prowadzenia biznesu i żyj z sowitej dywidendy, zostawiając sobie decydujący głos w spółkach. W ten sposób zdejmiesz ze swoich barków wszystkie przygniatające Cię obowiązki, jednocześnie nadal będąc czynnym przedsiębiorcą i… szczęśliwym człowiekiem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry