Data wpisu: 06.09.2021

„Zarabiam tylko na koszty” – dlaczego przedsiębiorcy doprowadzają do takiej sytuacji?

Koszty działalności gospodarczej są fajne, ponieważ można je odliczyć od podatku. Sytuacja mocno komplikuje się w momencie, gdy są na tyle wysokie, że praktycznie wszystko, co zarabiasz, musisz wydawać na swoje zobowiązania i nie możesz odłożyć środków na inwestycje czy po prostu wydawać ich na drobne przyjemności. Ty też masz ostatnio wrażenie, że prowadząc biznes zarabiasz tylko na koszty? Sprawdź, co mogłeś zrobić źle.

Po co Ci ten leasing?

Wziąłeś niedawno auto w leasing? Na pewno jest fajne i przyjemnie się nim jeździ, ale czy naprawdę jest Ci ono niezbędne? Połącz fakty: jeśli wcześniej zostawały Ci jakieś pieniądze, które mogłeś odłożyć, ale po zaciągnięciu leasingu sytuacja się zmieniła, to najwyraźniej podjąłeś nieprzemyślaną decyzję. Spokojnie, to dość typowe. Ważne, abyś był w stanie wypić nawarzone piwo i albo cierpliwie spłacać leasing, albo rozważyć cesję.

Nie korzystasz z optymalizacji podatkowej

Wiele firm nawet nie próbuje korzystać z dostępnych (i całkowicie legalnych) sposobów na optymalizację podatkową. Wynika to z tego, że najpierw trzeba zainwestować w usługę dobrego doradcy podatkowego, a to oczywiście kosztuje. Uwierz jednak, że warto. Optymalizacja w długim okresie przyniesie Ci więcej korzyści, a przede wszystkim pozwoli obniżyć bieżące zobowiązania finansowe.

Zwiększenie zatrudnienia nie idzie w parze z realnym rozwojem firmy

Jeśli w ostatnim czasie ponownie zwiększyłeś zatrudnienie, natomiast nie zmieniłeś nic w modelu biznesowym, to już wiemy, dlaczego praktycznie nie zarabiasz. Koszty rosną, utrzymanie etatów pochłania lwią część przychodów, natomiast zyski ani drgnęły – to typowy efekt rozwadniania pracy pomiędzy kolejne osoby, ale bez pozyskiwania dodatkowych klientów. Być może wcale nie potrzebujesz aż tak licznej kadry? Pomyśl, czy lepszą opcją dla Twojej firmy nie byłoby np. korzystanie z outsourcingu niektórych usług.

Straciłeś kontrolę nad wydatkami

Do dziś pamiętasz swój pierwszy poważny koszt po założeniu firmy, prawda? Miałeś ogromne wątpliwości, czy na pewno stać Cię na np. wzięcie kilku telefonów na abonament, na kupienie mocnego komputera czy wynajęcie fajnego biura. Dziś podchodzisz do tego zupełnie inaczej. Przestałeś analizować, po prostu generujesz kolejne koszty, nie zastanawiając się nad długofalowymi konsekwencjami.

Nie jesteś w tym sam. Mnóstwo przedsiębiorców płaci za rzeczy, na które ich nie stać, tylko dlatego, żeby poczuć się lepiej czy podtrzymać złudzenie posiadania dochodowego biznesu. W końcu jednak przychodzi moment brutalnej weryfikacji. Czas zatem zacząć ciąć bezsensowe koszty, bo sytuacja, w której zarabiasz tylko na nie jest skrajnie niekomfortowa.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry