Data wpisu: 18.04.2024

Czym są nawozy DAP? Wyjaśniamy

Istnieje wiele rodzajów nawozów stosowanych w rolnictwie – zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowych. Na szczególną uwagę zasługują nawozy DAP, które od lat robią furorę na rynku produktów nawożących, ciesząc się doskonałą opinią wśród rolników z uwagi na efektywność, korzystną cenę oraz łatwość stosowania. Czym właściwie są nawozy DAP? Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć, omawiamy w naszym artykule.

Rozszyfrujmy ten akronim

Na dobry początek warto wyjaśnić, co tak naprawdę oznacza akronim DAP.  Jest to skrót od angielskiej nazwy „Diammonium Phosphate”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza fosforan diamonowy.

Nawozy DAP należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych, a przy tym najskuteczniejszych nawozów wieloskładnikowych używanych w rolnictwie na całym świecie. Mówimy tutaj o nawozie granulowanym, który dostarcza roślinom dwóch kluczowych makroelementów, czyli azotu (N) i fosforu (P).

Niezwykle cenny nawóz roślinny

Skład nawozu DAP jednoznacznie wskazuje na to, że mamy tutaj do czynienia z produktem kompleksowo dbającym o odżywienie roślin uprawnych, a przynajmniej o zaspokojenie ich zapotrzebowania na dwa absolutnie niezbędne składniki, czyli:

  • Azot (N) – nawozy DAP zawierają przeciętnie około 18% azotu w formie amonowej (NH₄⁺), dzięki czemu ten makroelement jest łatwo przyswajany przez rośliny w różnych warunkach glebowych, co sprzyja szybkiemu wzrostowi.
  • Fosfor (P) – standardowa zawartość fosforu w nawozie DAP to około 46% w formie P₂O₅. Fosfor jest kluczowy dla rozwoju systemu korzeniowego roślin, kwitnienia i dojrzewania nasion.

Zastosowanie nawozów DAP

Nawozy DAP, dzięki wysokiej zawartości azotu i fosforu, uchodzą za bardzo efektywne produkty zapewniające szybki i zdrowy wzrost roślin, a tym samym gwarantujące zwiększenie plonowania. Co ważne, są to nawozy o wszechstronnym przeznaczeniu, stosowane do różnych upraw, w tym zbóż, roślin strączkowych, owoców i warzyw.

Jak poprawnie stosować nawozy DAP w swoim gospodarstwie?

Kluczowe jest optymalne dawkowanie nawozu. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z nawozem sztucznym, to szczególnego znaczenia nabiera kwestia przestrzegania zaleceń dotyczących ilości produktu na metr kwadratowy uprawy. Nadmierna ilość DAP może prowadzić do zasolenia gleby i uszkodzenia delikatnych systemów korzeniowych młodych roślin.

Porada eksperta:

Nawóz DAP najlepiej jest aplikować przed siewem lub na bardzo wczesnym etapie wzrostu roślin, aby zmaksymalizować korzyści płynące z dostępności azotu i fosforu.

Pamiętajmy o zadbaniu o bezpieczeństwo środowiska naturalnego

Stosując jakiekolwiek nawozy sztuczne, włącznie z nawozami DAP, należy mieć na uwadze szczególne potrzeby środowiska i unikać nawożenia w sposób mogący zaszkodzić czy to glebie, czy ujęciom wody.

Nadmierne stosowanie nawozów DAP może się przyczynić m.in. do eutrofizacji wód powierzchniowych spowodowanej nadmiernym spływem fosforu.

Stąd ważne jest, aby stosować się do zalecanego dawkowania oraz nigdy nie nawozić w czasie opadów deszczu czy na zmrożoną lub pokrytą śniegiem glebę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry