Data wpisu: 03.11.2023

Podstawowe zasady nawożenia pól z troską o środowisko

Rolnicy to grupa zawodowa, na której spoczywa szczególna odpowiedzialność za naszą planetę. Większość gospodarzy zdaje sobie z tego sprawę i coraz chętniej stosuje ekologiczne metody agrotechniczne, które minimalizują negatywny wpływ działalności rolniczej na ekosystem. W tym artykule omówimy krótko podstawowe zasady nawożenia pól uprawnych z troską o środowisko naturalne.

Naturalne źródła nawozów

Niezależnie od stosowania sztucznych nawozów (co jest niezbędne we współczesnym rolnictwie), należy sięgać również po naturalne źródła składników odżywczych, takie jak kompost czy obornik.

Analiza gleby

Podstawą ekologicznego nawożenia jest stosowanie tylko takich nawozów mineralnych i w takich ilościach, jakie rzeczywiście są niezbędne na danym stanowisku w odniesieniu do konkretnej uprawianej rośliny. W celu określenia tego zapotrzebowania rolnik powinien regularnie przeprowadzać badania gleby, które pozwalają np. ocenić zawartość azotu czy fosforu, a przede wszystkim pH podłoża.

Ograniczenie nawozów azotowych

Choć azoty nawozowe są absolutnie niezbędne dla uzyskania satysfakcjonujących plonów, to jednocześnie nie wolno przesadzać z intensywnością nawożenia. Nadmiar azotu prowadzi m.in. do zakwaszenia gleby, stanowiąc również zagrożenie dla wód gruntowych i powierzchniowych.

Odpowiednie dawkowanie

Dawki nawozów ustala się w oparciu o wcześniej wykonane badania gleby. Nie należy polegać wyłącznie na własnym doświadczeniu, szczególnie w dobie dostępności wysokiej klasy nawozów, w tym wolno uwalniających. Polecanym rozwiązaniem jest korzystanie ze wsparcia merytorycznego m.in. zaufanych dystrybutorów nawozów, którzy doskonale znają swoje produkty i mogą udzielić rolnikowi praktycznych wskazówek.

Odpowiednie pory nawożenia

Nawozy mineralne nie pozostają bez wpływu na stan środowiska naturalnego, z czego zdaje sobie sprawę każdy rolnik. Aby zminimalizować negatywne skutki nawożenia należy przede wszystkim ograniczyć obszar stosowania nawozów i wykluczyć prawdopodobieństwo przedostawania się związków chemicznych do wód gruntowych i powierzchniowych.

Ten efekt można osiągnąć poprzez wybór odpowiednich pór nawożenia. Nigdy nie stosujemy nawozów na zmarzniętą czy tym bardziej pokrytą śniegiem glebę. Wykluczone jest również nawożenie w czasie deszczu.

Kontrolowanie efektów nawożenia

Optymalizacja wykorzystania nawozów wymaga stałego monitorowania stanu roślin i bieżącego reagowania na ich potrzeby. Gdy pojawiają się symptomy niedoborów fosforu, to oczywiście sięgamy po nawozy bogate w ten makroelement. Jeśli natomiast plonowanie jest satysfakcjonujące, to wiemy już, że dotychczasowy plan nawożenia jak najbardziej się sprawdził i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych dawek nawozów.

Przestrzegając tych zasad można realnie, a w dodatku bez nadmiernego wysiłku i ponoszenia wysokich kosztów, ograniczyć negatywny wpływ nawożenia na środowisko naturalne. Tym samym można zaoferować konsumentom lepsze i zdrowsze produkty spożywcze oraz poprawić warunki uprawy na danym stanowisku w długim okresie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry