Data wpisu: 30.05.2024

Alternatywy dla wypowiedzenia umowy leasingu

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z dalszym regulowaniem rat leasingowych, zwykle z powodu trudności finansowych, często szukają porady prawnej, jak wybrnąć z tej niekomfortowej sytuacji. Najgorszym wariantem jest wypowiedzenie umowy, zwłaszcza przed upłynięciem okresu normatywnej amortyzacji pojazdu. Istnieje kilka korzystniejszych alternatyw, które krótko omawiamy w naszym poradniku.

Cesja umowy leasingowej

Cesja polega na przekazaniu obowiązków i praw wynikających z umowy leasingowej nowemu przedsiębiorcy, który wyraża chęć przejęcia leasingu. Wymaga to oczywiście zgody leasingodawcy.

Cesja leasingu jest popularnym rozwiązaniem, które w odpowiednich warunkach pozwala nawet odzyskać część poniesionych kosztów w ramach tzw. odstępnego. Jedyną, ale też istotną trudność, stanowi tutaj znalezieniem chętnego do przejęcia umowy leasingowej.

Renegocjacja umowy leasingowej

Jeśli przedsiębiorca chce dalej użytkować przedmiot leasingu, natomiast ewidentnie zawarł niekorzystną dla siebie umowę czy z jakiegoś powodu nie stać go na spłacanie aktualnej raty, to może – najlepiej przy wsparciu prawnika – renegocjować warunki z leasingodawcą.

Leasingi często zgadzają się na np. wydłużenie okresu spłaty nawet do 7 lat, dzięki czemu miesięczna rata powinna być niższa (natomiast całkowity koszt leasingu będzie oczywiście wyższy).

Wykup przedmiotu leasingu

Jeśli minęło już 40% normatywnego czasu amortyzacji pojazdu, to niezłą opcją dla przedsiębiorcy może się okazać wcześniejszy wykup auta z leasingu. Wiąże się to z koniecznością spłacenia wszystkich pozostałych rat wraz wykupem, na co przedsiębiorca może np. zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczyć środki od kogoś znajomego, uwalniając się tym samym od leasingu. Po wykupieniu auta może je sprzedać i tym samym odzyskać sporą część pieniędzy.

Podnajem przedmiotu leasingu

Tutaj uwaga: na podnajem musi wyrazić zgodę leasingodawca, a robienie tego za jego plecami wiąże się z ryzykiem wypowiedzenia umowy. Jeśli leasingodawca nie widzi przeszkód, to podnajem może być naprawdę dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, pozwalając mu uzyskiwać przychód z  tytułu czynszu dzierżawnego, który następnie będzie przeznaczany na pokrycie miesięcznych rat leasingowych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry