Data wpisu: 03.05.2023

Co szkodzi efektywnemu prowadzeniu firmy?

Każdy przedsiębiorca chce mieć efektywny biznes, przy czym można to interpretować na bardzo różne sposoby. Co do jednego wszyscy jesteśmy zgodni: efektywne prowadzenie firmy polega na tym, aby zachowując pełną kontrolę nad swoją działalnością nie musieć poświęcać jej nadmiernie dużo czasu i czerpać z niej wymierne korzyści – również finansowe. Choć jest to stosunkowo oczywiste, to i tak wielu przedsiębiorców popełnia wciąż te same, proste błędy, bezpośrednio szkodzące efektywności. Kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Robienie wszystkiego samodzielnie

Uwierz, że to nie sprzyja efektywności, wprost przeciwnie. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, która aż prosi się o zatrudnienie pracowników, a jednak tego nie robisz, bo nie masz do nikogo zaufania, to już teraz możemy dać Ci darmową prognozę: Twój biznes w pewnym momencie przestanie się rozwijać, a jego dalsze funkcjonowanie będzie uzależnione wyłącznie od Twojego zaangażowania i zdrowia. Ryzykowne, prawda?

Dywersyfikacja działalności

Modny termin „dywersyfikacja” w biznesie rozumie się, jako zaangażowanie się w działalność w różnych sektorach – najlepiej niezwiązanych ze sobą. Budowanie koncernów multibranżowych jest oczywiście ekscytujące, ale nie na poziomie drobnego biznesu.

Jeśli masz małą firmę, to skakania z kwiatka na kwiatek niczego dobrego Ci nie da. Dużo rozsądniej jest znaleźć dla siebie niszę i skupić się na niej, aby osiągnąć silną pozycję w konkretnym sektorze działalności.

Rozpraszanie się rzeczami, które można zlecić na zewnątrz

Bycie Zosią-samosią nie przystoi przedsiębiorcy poważnie myślącemu o swoim biznesie i oczekującym, że w pewnym momencie działalność stanie się na tyle efektywna, aby możliwe było stopniowe zmniejszanie swojego zaangażowania.

Jeśli dziś odpowiadasz w firmie dosłownie za wszystko, w tym za procesy, na których kompletnie się nie znasz, a które można od ręki zlecić specjalistom, to zmień nastawienie. Na dobry początek przetestuj outsourcing usług księgowych, marketingowych i IT – bo te procesy najłatwiej jest wyekspediować poza firmę. Szybko się przekonasz, że finansowo niewiele się zmieniło, natomiast efektywność odczuwalnie wzrosła.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry