Nikogo już nie dziwi, że coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa biznesową emigrację. Nie chodzi tutaj o fikcyjne przenoszenie działalności do innych krajów w celu optymalizacji podatkowej czy uniknięcia składek na ZUS, ale o rzeczywiste wyniesienie się z firmą z Polski i rozkręcanie jej na zupełnie innym rynku. Jeśli taki pomysł chodzi Ci po głowie, to na dobry początek musisz rozejrzeć się za odpowiednim krajem. Czym się tutaj kierować? Sprawdź najważniejsze kryteria wyboru miejsca, do którego warto przenieść swój biznes.
Kluczowym kryterium wyboru kraju na biznesową emigrację jest oczywiście wysokość podatków nakładanych na przedsiębiorstwa. Przeniesienie firmy ma sens tylko wtedy, gdy oszczędność z tytułu danin publicznoprawnych jest znacząca i uzasadnia np. rozłąkę z rodziną, ograniczenie kontaktów towarzyskich czy po prostu wszelkie trudy związane z taką przeprowadzką.
Jest chyba nawet ważniejsza niż skala podatków. Dobrze wiedzą o tym wszyscy przedsiębiorcy prowadzący biznes w Polsce. W naszym kraju nie ma mowy o przewidywalności w tym zakresie – przepisy potrafią się zmienić kilkanaście razy w ciągu roku, a do tego prawo gospodarcze i podatkowe jest bez przerwy interpretowane, w efekcie czego gubią się w nim nawet sami urzędnicy.
Na pewno warto poszukać sobie takiego kraju, który nie traktuje przedsiębiorcy jak złodzieja, ale powita go z otwartymi ramionami. W szczególności dotyczy to państw na dorobku, które są aktualnie w takiej fazie rozwoju, jak Polska 30 lat temu. Ulgi podatkowe, zachęty fiskalne, tanie grunty czy nieruchomości na wynajem – to zalety, które zawsze dobrze jest wziąć pod uwagę.
Nie miej złudzeń, że znajdziesz miejsce idealne do prowadzenia biznesu. Każdy kraj ma pod tym względem jakieś wady, a w przypadku tych wydawałoby się najatrakcyjniejszych kierunków problemem mogą się okazać przepisy dotyczące obcokrajowców – na przykład zakazujące im nabywania ziemi na własność (co utrudnia lokowanie kapitału).
Bardzo ważny wątek, ponieważ nikt nie chciałby testować scenariusza, w którym w ciągu kilku lat od przeniesienia firmy znów trzeba szukać sobie innego miejsca. Jest to dość prawdopodobne w przypadku krajów niestabilnych politycznie, w których regularnie zmienia się władza, a nawet dochodzi do przewrotów.
Przenosząc firmę do innego kraju musisz się zastanowić, czy będziesz nadal świadczyć usługi na rzecz klientów w Polsce. Jeśli tak, to aż prosi się, aby wybrać kraj Unii Europejskiej lub przynajmniej Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ to bardzo ułatwi wymianę handlową (na gruncie formalnym, jak i finansowym w związku ze zwolnieniem z opłacania wysokich ceł).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.