Data wpisu: 13.01.2024

Konflikt interesów w firmie: klasyczne przykłady

Konflikt interesów w biznesie to sytuacja, w której na decyzje przedsiębiorcy czy zatrudnionych przez niego osób wpływają aspekty poza firmowe, często osobiste. Na dłuższą metę może to szkodzić przedsiębiorstwu, dlatego nie należy do tego dopuszczać, tłamsząc w zarodku wszelkie przejawy konfliktu interesów. Przykłady takich sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Zatrudnianie rodziny i znajomych

Podstawowym kryterium przyjęcia kogokolwiek do pracy powinny być jego kompetencje i przydatność. Jeśli zamiast tego pracodawca kieruje się koneksjami rodzinnymi/osobistymi, to ponosi spore ryzyko. Może to być przyczynkiem do pogorszenia się atmosfery w zespole oraz podważać autorytet pracodawcy w oczach załogi.

Współpraca z zaprzyjaźnionymi firmami

Jeśli przedsiębiorca współpracuje wyłącznie z podmiotami należącymi do jego znajomych, pomimo faktu, iż inni potencjalni partnerzy oferują lepsze warunki, to przedkłada osobiste relacje nad korzyści firmy. Jest to typowy przykład konfliktu interesów, który stwarza ryzyko zahamowania rozwoju przedsiębiorstwa.

Wykorzystywanie poufnych informacji

O konflikcie interesów mówimy również wtedy, gdy np. pracownik firmy wykorzystuje poufne informacje do osiągnięcia osobistej korzyści – na przykład udostępnia je konkurencji czy sięga po nie w celach inwestycyjnych. Jest to działanie nie tylko niemoralne, ale też niezgodne z prawem.

Przyjmowanie nieformalnych gratyfikacji finansowych

Czyli po prostu łapówek, choć w biznesie raczej unika się tego sformułowania. Jeśli otrzymywane prezenty, w tym wynagrodzenie finansowe, mają wpływ na decyzje biznesowe przedsiębiorcy, pomimo tego, że są ewidentnie sprzeczne z interesem firmy, to jak najbardziej możemy tutaj mówić o konflikcie.

Kierowanie się wyłącznie osobistym interesem finansowym

Wielu przedsiębiorców zapomina, że zatrudniając pracowników jest się za nich odpowiedzialnym, a wszelkie decyzje powinny być obliczone na rozwój firmy, zwiększanie jej konkurencyjności i tym samym wypracowywanie wartości dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt.

Jeśli zamiast tego przedsiębiorca kieruje się tylko własnymi korzyściami finansowymi, dosłownie „wysysając” pieniądze z firmy i wpędzając ją w problemy ekonomiczne, to działa na jej niekorzyść i jest to jaskrawy przykład konfliktu interesów.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry