Data wpisu: 10.11.2022

Kredyt celowy – czym jest i na co możesz przeznaczyć uzyskane środki?

Masz na oku ciekawą inwestycję, musisz sfinansować jakiś istotny zakup, a jednocześnie zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej i nie chcesz się pozbywać odłożonej gotówki? To typowa sytuacja, w której przedsiębiorcy decydują się na zaciągnięcie kredytu celowego. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym jest taki kredyt, na co można przeznaczyć uzyskane środki i krótko omawiamy zalety tej formy zewnętrznego finansowania.

Co to jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to nic innego jak kredyt, który można przeznaczyć na konkretny, ściśle wskazany w umowie cel. To istotna różnica w stosunku do kredytu gotówkowego czy obrotowego, gdzie uzyskane środki można przeznaczyć w zasadzie na cokolwiek i banku nie będzie to specjalnie interesować. W tym przypadku jest inaczej – bank pożycza pieniądze i sprawdzi, czy zostały spożytkowane zgodnie z deklaracją kredytobiorcy.

Przykładem kredytu celowego jest chociażby doskonale znany kredyt mieszkaniowy, a w biznesie – kredyt inwestycyjny.

Co można sfinansować kredytem celowym?

Skupmy się tutaj na potrzebach przedsiębiorców, którzy chętnie wybierają kredyt celowy na potrzeby sfinansowania na przykład:

  • zakupu maszyny, wyposażenia biura, narzędzi pracy etc.,
  • zakup udziałów w innej firmie,
  • wykupienie udziałów wspólnika,
  • uregulowanie należności,
  • opłacenie podatków i zaległych składek ZUS,
  • zakup nieruchomości na cele prowadzenia działalności gospodarczej,
  • rozbudowę zakładu.

Jak uzyskać kredyt celowy?

Uzyskanie kredytu celowego przez przedsiębiorcę wiąże się przede wszystkim z przeanalizowaniem sytuacji finansowej firmy – w tym celu bank na pewno poprosi o przedstawienie księgi przychodów i rozchodów lub zeznań podatkowych za ostatni rok. W przypadku jednoosobowych działalności analizie może podlegać również historia kredytowa samego przedsiębiorcy.

Procedura nie jest bardzo skomplikowana i czasochłonna, natomiast istnieje pewien szczegół, który wyróżnia kredyt celowy na tle innych form finansowania zewnętrznego. Chodzi o przedstawienie szczegółów na temat celu, który ma sfinansować bank. Może to być np. umowa przedwstępna, zawarty kontrakt, umowa kupna-sprzedaży, biznesplan czy porozumienie z wierzycielem.

Rada

W przypadku kredytu celowego bank zwykle przelewa środki na konto beneficjenta umowy.

Dlaczego warto zainteresować się kredytem celowym, jeśli rzeczywiście potrzebujesz zewnętrznego finansowania? Przede wszystkim z uwagi na stosunkowo łatwą dostępność takich kredytów, zwłaszcza dla przedsiębiorców, a także relatywnie niski koszt obsługi w porównaniu z kredytem gotówkowym.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry