Data wpisu: 06.10.2021

Kiedy warto zrezygnować z zewnętrznego finansowania?

Świadoma rezygnacja z pieniędzy, zwłaszcza w biznesie, wydaje się być przejawem szaleństwa. Gdy ktoś chce Ci dać kasę na rozwój, to teoretycznie powinieneś całować go po rękach i skakać pod sufit ze szczęścia. Niestety, nie jest to wcale takie oczywiste. Bywają sytuacje, kiedy przedsiębiorca wręcz powinien odmówić zewnętrznego finansowania, nawet jeśli wszystko jest już dogadane i wystarczy tylko złożyć podpis na umowie. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy finansujący chce mieć zbyt dużą kontrolę nad Twoją firmą

Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy firma ma okazję skorzystać z finansowania zapewnionego przez zewnętrznego inwestora. Nie ma w tym oczywiście nic złego, o ile układ nie sprowadza się do tego, że właściciel firmy w praktyce sprzedaje większą część biznesu innej osobie. Mogłoby to doprowadzić do absurdów w rodzaju wyznaczania kierunku rozwoju firmy, konieczności konsultowania każdej decyzji z inwestorem itd.

Gdy finansowanie może zaburzyć cash flow

Cash flow, czyli przepływ gotówki, jest szalenie ważny w każdej firmie. Zawsze musisz mieć pieniądze na bieżące wydatki, rozliczenie się z urzędami, wypłacenie pracownikom pensji czy korzystanie z różnego rodzaju okazji inwestycyjnych. Gdyby miało się okazać, że po np. zaciągnięciu kredytu bankowego będziesz przeznaczać lwią część dochodu na zapłacenie raty, to taki układ jest kompletnie bez sensu i szybko się o tym przekonasz.

Gdy chcesz przeznaczyć te pieniądze na bieżące funkcjonowanie firmy

Podkreślmy, że zewnętrzne finansowanie jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy wiesz, że potrzebujesz tych pieniędzy na mądrą inwestycję, wzmacniającą Twój biznes. Jeśli jednak myślisz o np. kredycie na spłatę zadłużenia czy wypłacenie pracownikom zaległych pensji, to lepiej sobie daruj, bo popadniesz tylko w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Gdy możesz zdobyć te pieniądze w inny, bezpieczniejszy sposób

Do takich sposobów na pewno zaliczymy zwykłe oszczędzanie (może po prostu wydajesz za  dużo?), podniesienie cen w celu zwiększenia przychodów czy spieniężenie części firmowego majątku, która nie jest Ci niezbędna do prowadzenia biznesu. Każdy z tych sposobów jest lepszy niż korzystanie z finansowania zewnętrznego, które przecież nigdy nie jest całkowicie darmowe.

Gdy musisz za dużo zainwestować, aby pozyskać finansowanie

I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie inwestycji stricte pieniężnej. Przykładowo: chcesz skorzystać z finansowania przyznanego przez urząd marszałkowski z funduszy unijnych, jednak będzie się to wiązać z koniecznością przejścia bardzo długiego procesu oceny wniosku. Zaangażujesz mnóstwo czasu i energii, po czym dowiesz się, że warunki finansowania i tak są na tyle drakońskie, że praktycznie mogą podważyć Twój model biznesowy (np. konieczność zmiany sposobu zarządzania finansami).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry