Data wpisu: 07.12.2021

Odejście wspólnika. Co musisz zrobić w takiej sytuacji?

Zawiązanie spółki do celów biznesowych z założenia jest ryzykowne – nawet jeśli doskonale znacie się ze wspólnikiem. Z czasem mogą ujawnić się różnice w podejściu do firmy, konflikty na tle kierunków rozwoju, co doprowadzi do poważnych tarć. Może się to skończyć podjęciem drastycznych kroków przez wspólnika, który po prostu poinformuje Cię o rezygnacji z dalszego prowadzenia wspólnego biznesu. Dla przedsiębiorcy jest to niemały szok (zwłaszcza, jeśli w ogóle nie brał takiego scenariusza pod uwagę), ale zamiast tracić czas na zamartwianie się, powinieneś zacząć działać. Sprawdź, co koniecznie musisz zrobić w związku z odejściem wspólnika.

Ustalenie szczegółów wycofania się wspólnika z biznesu

Chodzi tutaj o wszelkie kwestie formalne, takie jak:

  • rozliczenie się ze wspólnych świadczeń (np. udzielone sobie pożyczki),
  • data formalnego zakończenia współpracy,
  • sposób rozwiązania umowy spółki (jest uzależniony od rodzaju spółki, najłatwiej pójdzie z cywilną),
  • ewentualne wprowadzenie nowego wspólnika i objęcie przez niego udziałów odchodzącego,
  • roszczenia odchodzącego wspólnika w stosunku do spółki,
  • zakaz konkurencji (można uzgodnić, że były wspólnik przez jakiś czas nie założy konkurencyjnego biznesu – zwykle wymaga to wypłacenia mu zadośćuczynienia).

Omówienie kwestii przekazania klientów

To bardzo drażliwy temat, który może być zarzewiem ostrego konfliktu. Jeśli w ramach spółki pozyskiwaliście dla niej „swoich” klientów, to były wspólnik może chcieć zabrać ich ze sobą, na przykład do konkurencyjnej firmy czy własnego biznesu. Koniecznie trzeba tutaj podjąć negocjacje, ponieważ nie może być tak, że spółka z miesiąca na miesiąc straci np. połowę zamówień.

Referencje

Jeszcze w kontekście klientów: trzeba uzgodnić, czy spółka nadal będzie mogła się posługiwać referencjami wystawionymi przez firmy pozyskane przez byłego już wspólnika. Jest to dość problematyczna kwestia, głównie z przyczyn wizerunkowych – jeśli były wspólnik planuje zabrać tych klientów ze sobą, to również będzie chciał korzystać z wystawionych przez nich referencji, czym osłabi pozycję spółki. Twardo negocjuj.

Spłata wspólnie zaciągniętych zobowiązań

Pół biedy, jeśli wspólnicy rozchodzą się na wczesnym etapie prowadzenia biznesu i nie zdążyli jeszcze zadłużyć spółki w celach inwestycyjnych. Gorzej, gdy ten dług istnieje, jest pokaźny, a za jego spłatę solidarnie odpowiadają założyciele spółki.

W momencie wycofania się wspólnika powinien on zaspokoić swoją część roszczeń wierzyciela – najlepiej w formie jednorazowej wpłaty na rzecz byłego wspólnika. Wymaga to szczegółowego omówienia, jak również udania się do banku w celu zmiany treści umowy i przepisania jej na Ciebie.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry