Data wpisu: 29.12.2023

Rolnik-przedsiębiorca. Sprawdź, kiedy możesz zostać w KRUS prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą

Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są znacznie niższe niż na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ceną tego przywileju jest to, że rolnicy mają bardzo ograniczone możliwości prowadzenia działalności pozarolniczej i osiągania z tego tytułu przychodów. W praktyce chęć założenia dochodowego biznesu niezwiązanego z rolnictwem prawie zawsze oznacza konieczność zarejestrowania się w ZUS, choć są oczywiście wyjątki. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Kiedy rolnik prowadzący działalność może opłacać tylko KRUS?

Rolnik, który postanowi założyć pozarolniczą działalność gospodarczą, na przykład w branży budowlanej, nadal może być ubezpieczony w KRUS i opłacać znacznie niższe składki, ale tylko pod kilkoma warunkami:

  • Przed rozpoczęciem działalności nieprzerwanie w okresie co najmniej 3 lat podlegał ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie;
  • Nie rezygnuje z prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 hektara;
  • Złożył oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia w KRUS w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • Nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
  • Nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;

Jednak nawet spełnienie tych warunków nie jest równoznaczne z tym, że rolnik będący już także przedsiębiorcą będzie mógł pozostać w KRUS. Kluczowe jest to, czy kwota należnego podatku od przychodów z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła kwoty granicznej.

To jest ważne!

Kwotę graniczną za bieżący rok określa minister rolnictwa. W 2023 roku wynosiła ona 4088 zł.

Jeśli natomiast rolnik nie prowadził w poprzednim roku działalności pozarolniczej, to nie chcąc stracić prawa do ubezpieczenia w KRUS musi pilnować, by nie przekroczyć kwoty granicznej należnego podatku za rok, w którym rozpoczął prowadzenie firmy.

To jest ważne:

Za rozpoczęcie działalności KRUS uznaje również jej wznowienie po okresie zawieszenia oraz zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Dodajmy, że oświadczenie o chęci kontynuowania ubezpieczenia społecznego w KRUS, można złożyć już na wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Składki KRUS na działalności gospodarczej

Nieprzypadkowo przedsiębiorcy, którzy do tej pory opłacali KRUS, chcą pozostać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wynika to z dużo niższych obciążeń składkowych. Prowadząc firmę i pozostając rolnikiem (lub jego domownikiem) opłaca się następujące składki:

  • Miesięczną składkę podstawową na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnym wymiarze;
  • Składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w pojedynczej wysokości, dokładnie tak samo jak za pozostałych ubezpieczonych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej;

Dodajmy również, że składki na KRUS przedsiębiorca opłaca kwartalnie do 31 stycznia (za I kwartał), do 30 kwietnia (za II kwartał), do 31 lipca (za III kwartał) i do 31 października (za IV kwartał).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry