Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są znacznie niższe niż na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ceną tego przywileju jest to, że rolnicy mają bardzo ograniczone możliwości prowadzenia działalności pozarolniczej i osiągania z tego tytułu przychodów. W praktyce chęć założenia dochodowego biznesu niezwiązanego z rolnictwem prawie zawsze oznacza konieczność zarejestrowania się w ZUS, choć są oczywiście wyjątki. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.
Rolnik, który postanowi założyć pozarolniczą działalność gospodarczą, na przykład w branży budowlanej, nadal może być ubezpieczony w KRUS i opłacać znacznie niższe składki, ale tylko pod kilkoma warunkami:
Jednak nawet spełnienie tych warunków nie jest równoznaczne z tym, że rolnik będący już także przedsiębiorcą będzie mógł pozostać w KRUS. Kluczowe jest to, czy kwota należnego podatku od przychodów z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła kwoty granicznej.
To jest ważne!
Kwotę graniczną za bieżący rok określa minister rolnictwa. W 2023 roku wynosiła ona 4088 zł.
Jeśli natomiast rolnik nie prowadził w poprzednim roku działalności pozarolniczej, to nie chcąc stracić prawa do ubezpieczenia w KRUS musi pilnować, by nie przekroczyć kwoty granicznej należnego podatku za rok, w którym rozpoczął prowadzenie firmy.
To jest ważne:
Za rozpoczęcie działalności KRUS uznaje również jej wznowienie po okresie zawieszenia oraz zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Dodajmy, że oświadczenie o chęci kontynuowania ubezpieczenia społecznego w KRUS, można złożyć już na wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Nieprzypadkowo przedsiębiorcy, którzy do tej pory opłacali KRUS, chcą pozostać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wynika to z dużo niższych obciążeń składkowych. Prowadząc firmę i pozostając rolnikiem (lub jego domownikiem) opłaca się następujące składki:
Dodajmy również, że składki na KRUS przedsiębiorca opłaca kwartalnie do 31 stycznia (za I kwartał), do 30 kwietnia (za II kwartał), do 31 lipca (za III kwartał) i do 31 października (za IV kwartał).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.