Data wpisu: 16.10.2021

Satysfakcja zawodowa, czyli bagatelizowane zagadnienie w biznesie

Czy odczuwasz satysfakcję zawodową? To pytanie skierowane do przedsiębiorcy może się wydawać co najmniej infantylne, ale jak najbardziej powinieneś się dobrze zastanowić nad odpowiedzią. Jeśli już zapomniałeś, czym jest satysfakcja zawodowa, to jesteś w podobnej sytuacji, jak tysiące polskich przedsiębiorców. Tymczasem brak satysfakcji na dłuższą metę stanowi poważny problem, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Czym właściwie jest satysfakcja zawodowa?

Trudno to jednoznacznie zdefiniować, ale spróbujmy. O satysfakcji zawodowej mówimy wtedy, gdy to, czym zajmujesz się na co dzień, ma dla Ciebie jakąś wartość i wiesz, że w jakikolwiek sposób przysłuży się komuś innemu. Przykładowo: producent sukien ślubnych może odczuwać satysfakcję z tego, że jego produkty towarzyszą klientom w najpiękniejszych chwilach ich życia. Producent samochodów ma satysfakcję, gdy auta dobrze się sprzedają i zbierają pozytywne recenzje kierowców.

Jak to wygląda w Twoim biznesie? Czy to, co robisz, rzeczywiście daje Ci satysfakcję? Pamiętaj, aby nie mylić jej z zadowoleniem z poziomu dochodów, bo to dwie zupełnie różne rzeczy. Pieniądze nie są substytutem satysfakcji zawodowej. Mogą przez długi czas tłumić wątpliwości i zasypywać doły emocjonalne, ale w końcu przestaną wystarczać. Wtedy możesz znaleźć się na zawodowym zakręcie.

Brak satysfakcji zawodowej w biznesie: jakie konsekwencje?

Wbrew pozorom są one dość poważne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz konkurencyjności biznesu. Jeśli  przedsiębiorca nie odczuwa żadnej satysfakcji z tego, co robi, to może się spodziewać konkretnych problemów:

  • spadku motywacji wśród pracowników (oni widzą, że firma przestała Cię bawić),
  • wypalenia zawodowego (stąd już tylko krok do zaburzeń psychicznych),
  • zaniedbania firmy,
  • konfliktów z klientami,
  • spadku przychodów,
  • lęku przed przychodzeniem do biura,
  • zachwiania relacji z najbliższymi.

Co zrobić, gdy nie odczuwasz satysfakcji zawodowej?

Brak satysfakcji zawodowej najczęściej dotyka tych przedsiębiorców, którzy działają poza tzw. realną gospodarką. Mamy tutaj na myśli wszelkie biznesy internetowe, marketingowe, finansowe czy szkoleniowe. W tych sektorach naprawdę łatwo o myślenie, że to, czemu poświęcamy całą energię, nie ma tak naprawdę żadnego sensu.

Jeśli po głębszym zastanowieniu doszedłeś do wniosku, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, to przede wszystkim nie możesz go bagatelizować. Wprowadź poważne zmiany w swoim biznesie – być może konieczna będzie nawet zmiana branży, wprowadzenie nowych produktów i usług lub całkowite przemodelowanie biznesu?

Jeśli źródłem braku satysfakcji są na przykład napięte relacje z klientami, to czas najwyższy zacząć z nimi rozmawiać. Zapytaj, co im nie odpowiada, jakie są ich oczekiwania, a następnie wprowadź modyfikacje, których efektem będzie pozytywny feedback ze strony klientów – to zawsze świetnie wpływa na satysfakcję.

Pamiętaj również, że satysfakcja zawodowa jest ściśle związana z satysfakcją życiową. Jeśli poświęcasz firmie cały czas, na czym cierpią Twoi najbliżsi, to zacznij od postawienia granicy między biznesem a rodziną, która co najmniej powinna przebiegać pośrodku lub nawet zostać przesunięta na korzyść Twoich bliskich.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry