Data wpisu: 07.04.2021

Dlaczego NIE WARTO zatrudniać prawnika na etat w firmie?

Wszyscy dobrze kojarzymy te sceny z amerykańskich filmów, kiedy to za plecami właściciela korporacji zawsze stoi elegancko ubrany prawnik gotowy stoczyć każdą batalię o dobre imię swojego pracodawcy. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Na zatrudnianie prawników na etat mogą sobie pozwolić wyłącznie największe firmy. W przypadku pozostałych nie ma to nawet żadnego logicznego uzasadnienia. Dowiedz się, dlaczego nie warto tworzyć etatu dla prawnika w firmie.

Wąski zakres specjalizacji

Każdy prawnik specjalizuje się w jakiejś dziedzinie: prawie spółek handlowych, prawie cywilnym, prawie karnym, prawie korporacyjnym etc. Trudno jest z góry przewidzieć, która wiedza będzie bardziej przydatna dla Twojego przedsiębiorstwa. Może Ci się wydawać, że potrzebujesz specjalisty od analizy i tworzenia umów, natomiast w pewnym momencie pojawi się konieczność skorzystania z porady prawnej z zakresu np. windykacji należności.

To główny powód, dla którego małe i średnie firmy w ogóle nie powinny rozważać zatrudniania prawnika na etat.

Bardzo wysokie koszty stałe

Zacznijmy od tego, że naprawdę dobrzy prawnicy raczej nie są zainteresowani podjęciem stałej pracy w prywatnej firmie – celują natomiast w znane kancelarie, ewentualnie zakładają własne. Ci dostępni na rynku nieźle się natomiast cenią.

Utworzenie i utrzymanie etatu dla prawnika będzie więc sporym obciążeniem finansowym dla Twojej firmy, a już szczególnie w kontekście tego, że pracownik nie będzie mieć bezpośredniego wkładu w zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa (nie jest to stanowisko produkcyjne).

Brak ciągłej potrzeby korzystania z usług prawniczych

Wyobraź sobie, że czeka Cię dłuższa batalia sądowa, np. w starciu z nierzetelnym podwykonawcą. Zatrudniasz prawnika na etat, aby mieć jego usługi na wyłączność. Sprawa jednak dobiega końca, a Ty nie masz więcej bieżącej pracy dla swojego pracownika. Prawnik zaczyna się więc zajmować głównie przerzucaniem dokumentów i analizowaniem ich treści, do czego nie jest wcale potrzebna wysokospecjalistyczna wiedza. Taki etat stanowi więc dla Ciebie zupełnie niepotrzebny koszt.

Łatwo dostępny outsourcing

Rezygnacja z tworzenia etatu dla prawnika nie jest oczywiście równoznaczna z tym, że rezygnujesz z obsługi prawnej w ogóle. Praktycznie każda kancelaria świadczy swoje usługi na rzecz biznesu w formule outsourcingu. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ ponosisz koszt wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujesz pomocy prawnej. Nie utrzymujesz drogiego etatu, a co najważniejsze masz dostęp do specjalistów z różnych dziedzin prawa.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry