Data wpisu: 28.06.2024

Jak mocznik z inhibitorem ureazy może zwiększyć efektywność nawożenia?

Mocznik jest jednym z najczęściej stosowanych nawozów azotowych, którego efektywność może zostać mocno ograniczona w wyniku przekształcania azotu w amoniak. Jest to zjawisko szkodliwe dla środowiska, stanowiące również dodatkowe obciążenie dla portfela rolnika. Aby mu zapobiec stosuje się mocznik z inhibitorem ureazy, co istotnie zwiększa skuteczność nawożenia, ograniczając straty cennego makroelementu. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o moczniku?

Mocznik (NH2CONH2) to jedno z najzasobniejszych źródeł azotu, czyli absolutnie niezbędnego makroelementu, który stanowi podstawowy składnik odżywczy roślin uprawnych.

Mocznik jest ceniony w rolnictwie profesjonalnym z uwagi na wysoką zawartość azotu (46%) i relatywnie niską cenę.

Problem z mocznikiem polega na tym, że ulega on hydrolizie pod wpływem enzymu ureazy, przekształcając się na polu w postać amoniaku (NH3) i dwutlenku węgla (CO2). Prowadzi to do znaczących strat azotu, który po prostu częściowo ulatnia się do atmosfery, czemu sprzyja wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza oraz zasadowe pH gleby.

Jest to proces niekorzystny zarówno dla środowiska, jak i dla samych rolników. Udało się go jednak mocno ograniczyć dzięki zastosowaniu inhibitora ureazy.

Czym jest inhibitor ureazy i jaką pełni funkcję?

Inhibitory ureazy to związki chemiczne, których zadaniem jest opóźnianie działania enzymu ureazy, co skutkuje spowolnieniem procesu przekształcania mocznika do postaci amoniaku. Jest to bardzo pożądany efekt w rolnictwie profesjonalnym, korzystny również z punktu widzenia ochrony środowiska.

To warto wiedzieć:

Unia Europejska już kilka lat temu zakazała stosowania mocznika posypowo na pole, robiąc wyjątek dla nawozów wzbogaconych o inhibitor ureazy (oraz stosowanych dolistnie w formie rozpuszczonej).

Najczęściej stosowanym inhibitorem ureazy jest NBPT (N-(n-butylo)tiomocznik), który bardzo skutecznie hamuje aktywność ureazy w glebie, tym samym zwiększając dostępność azotu dla roślin w dłuższym okresie.

Dlaczego należy stosować mocznik z inhibitorem ureazy?

Poza kwestiami prawnymi (przepisy UE i tym samym krajowe), stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy jest zwyczajnie korzystne dla rolnika. I to z kilku powodów:

  • Znaczące zmniejszenie strat azotu, przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności tego makroelementu dla upraw;
  • Lepsze plonowanie;
  • Wzrost jakości plonów;
  • Ograniczenie negatywnego wpływu stosowania azotu na środowisko (mniejsze ryzyko zasolenia gleby, co wydłuża okres żyzności danego stanowiska);
  • Optymalizacja kosztów nawożenia (i to pomimo faktu, że mocznik z inhibitorem jest nieco droższy w porównaniu z wersją standardową).

Stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy ma bezpośredni wpływ na zwiększenie opłacalności produkcji rolnej, przyczyniając się do obniżenia kosztów nawożenia.

Wszystko to sprawia, że mocznik z inhibitorem jest dziś standardem w nowoczesnym rolnictwie i dużym krokiem w kierunku pogodzenia wydawałoby się sprzecznych interesów: rolników, konsumentów oraz środowiska naturalnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry