Data wpisu: 10.04.2019

Czy Twoja firma jest już przygotowana do zamknięcia?

Jasne, że tym tytułem wkładamy kij w mrowisko i chcemy Cię nieco sprowokować. Myślisz sobie: „Jak to, przecież idzie mi świetnie i nie mam zamiaru zamknąć firmy.” Dziś nie, ale czy jesteś w stanie przewidzieć, co się stanie za miesiąc, kwartał, rok czy kilka lat? Oczywiście, że nie. Właśnie dlatego dobrą praktyką jest odpowiednio wczesnej przygotowanie firmy do zamknięcia. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Zostaw coś dla siebie

Wielu ambitnych przedsiębiorców ulega presji inwestowania wszystkich pieniędzy w rozwój biznesu. To się chwali, ale zawsze musisz brać poprawkę na to, że coś może Ci się nie udać. Doinwestowana, ale niedochodowa firma nie da Ci jeść, dlatego gospodaruj środkami w taki sposób, aby móc regularnie odkładać pieniądze po prostu dla siebie. Możesz to nazywać wypłatą lub budowaniem funduszu awaryjnego – mniejsza o to. Ważne, abyś w kryzysowej sytuacji miał za co opłacić rachunki.

Zbuduj poduszkę finansową

To poniekąd wiąże się z poprzednią radą. Tutaj jednak chodzi o to, abyś zgromadził jakąś część funduszy z myślą o spłaceniu swoich błędów. Powinieneś mieć środki na rozliczenie się z wierzycielami czy urzędami, gdy – odpukać – coś Ci nie wyjdzie i będziesz zmuszony zamknąć biznes. Dzięki temu unikniesz bardzo nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest windykacja długu czy licytacja majątku (również prywatnego).

Unikaj zadłużenia, gdy nie jest to absolutnie konieczne

W jednym z naszych poradników sugerowaliśmy, że zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego może być dobrym sposobem na zrobienie kroku do przodu w biznesie. Bierz jednak pod uwagę ryzyko. Jeśli nie jesteś w 100% pewien, że Twój pomysł na rozwój wypali, to być może rozsądniej będzie sfinansować inwestycję ze środków własnych lub – to też ciekawa opcja – z pieniędzy prywatnych inwestorów.

Rozważ zawiązanie spółki lub kilku spółek

Co do zasady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są znacznie lepiej chronione przed finansowymi skutkami popełnionych błędów. Oczywiście nie namawiamy Cię do stosowania kruczków prawnych w celu uniknięcia odpowiedzialności za długi, jednak zauważ, że wiele bardzo dochodowych biznesów jest podzielonych na kilka spółek. Taka struktura pozwala chronić aktywa firmy, ale też jej pracowników. Gdy np. jedna z Twoich spółek wpadnie w tarapaty i trzeba będzie ją zlikwidować, nadal pozostanie Ci inna część biznesu, która będzie finansować straty pierwszej spółki.

Smutna rzeczywistość pokazuje, że likwidacja firmy w większości przypadków jest dramatyczną sytuacją, która wyrządza wiele szkód biorącym w niej udział osobom. Możesz tego uniknąć, jeśli tylko zabezpieczysz swój biznes na wypadek konieczności jego zamknięcia lub – o czym też przeczytasz na naszym blogu – sprzedaży.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry