Data wpisu: 08.09.2022

Dobre długi, czyli przykłady zobowiązań, które mogą się opłacać w biznesie

Pojęcie „dobrych długów” wydaje się być oksymoronem, tymczasem w biznesie takie cuda rzeczywiście mają miejsce. Istnieją długi, które wcale nie stanowią wielkiego zagrożenia dla przedsiębiorstwa, a wręcz mogą być dla niego całkiem korzystne. Nie wierzysz? W takim razie sprawdź przykłady, które omawiamy w naszym poradniku.

Leasing

Leasing o stałej stopie procentowej to dobry dług, o ile oczywiście został zaciągnięty na potrzeby wprowadzenia do firmy niezbędnego środka trwałego. Nie mamy wcale na myśli kolejnego samochodu dla właściciela, ale na przykład maszyny produkcyjne, wyposażenie biurowe czy auto dostawcze. Leasing wciąż może być opłacalny z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, szczególnie w porównaniu z wydaniem całej gotówki na zakup środka trwałego, który jeszcze nawet nie zaczął się amortyzować.

Kredyt inwestycyjny

Jak sama nazwa wskazuje taki kredyt zaciąga się na cele inwestycyjne – bank może wymagać ich wskazania na etapie wnioskowania o kredyt. Zaciągnięcie takiego zobowiązania przez przedsiębiorcę, który wie, że inwestycja w przewidywalnym terminie przyniesie konkretne korzyści, to dobry pomysł.

Pamiętaj tylko, aby prawidłowo zinterpretować słowo „inwestycja”. Nie jest nią wygodniejszy samochód dla managera czy nowsze komputery dla pracowników, ale coś, co realnie wzmacnia Twoje przedsiębiorstwo – na przykład na gruncie wizerunkowym czy tym bardziej wydajności produkcyjnej.

Odroczone płatności u sprawdzonych kontrahentów

To trochę kontrowersyjna propozycja, ponieważ w biznesie nie można być pewnym nikogo. Jeśli jednak masz zaufanych kontrahentów, którzy przystali na prośbę odroczenia płatności, to taki dług jest jak najbardziej dobry dla Twojego biznesu.

Po pierwsze: zadłużasz się u kogoś, z kim od dawna współpracujesz i obie strony najwyraźniej mają do siebie zaufanie. Po drugie: raczej nie będziesz musiał płacić od tego długu wysokich odsetek. Po trzecie: w razie kłopotów możesz się porozumieć z kontrahentem na temat innej formy rozliczenia wierzytelności, np. w barterze.

Kredyt o stałym oprocentowaniu w dobie wysokiej inflacji

W czasie, gdy mamy w Polsce kilkunastoprocentowy wskaźnik inflacji, każdy kredyt o niższym oprocentowaniu może być całkiem opłacalny dla przedsiębiorstwa. Jak to możliwe? Jeśli np. inflacja wynosi 15%, a kredyt jest oprocentowany na 7%, to de facto kredyt się dewaluuje (realnie pieniądze pożyczasz za darmo). Może to być dobra alternatywa dla zakupów gotówkowych, szczególnie rzeczy, które są niezbędne Twojemu biznesowi i przyczynią się do wzrostu jego konkurencyjności.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry