Data wpisu: 29.10.2022

Jak czytać więcej książek i dlaczego każdy przedsiębiorca powinien o to zadbać?

Nie mam na to czasu – typowa wymówka, po jaką sięgają osoby nieczytające książek. Brak czasu nie jest żadnym usprawiedliwieniem, ponieważ możemy się założyć, że znajdujesz go chociażby na oglądanie seriali czy przeglądanie portali internetowych. Czytanie książek powinno być standardową częścią codziennego harmonogramu przedsiębiorcy. Dlaczego? Jak czytać więcej? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Po co Ci książki?

Czytanie jest najlepszą formą stymulowania mózgu. To spory wysiłek intelektualny, którego na pewno Ci brakuje, zwłaszcza jeśli codziennie skupiasz się wyłącznie na prowadzeniu biznesu. Czytając zyskasz atrakcyjną odskocznię od typowych obowiązków, jednocześnie pozostają na wysokich intelektualnych obrotach.

Książki stanowią również najcenniejsze źródło wiedzy i inspiracji, przydatnych również w biznesie. Na rynku znajdziesz zatrzęsienie wartościowych pozycji wydawniczych, które pomogą Ci być jeszcze lepszym przedsiębiorcą. Jest ich tak dużo, że wystarczy na dobrych kilka do kilkunastu lat.

Co możesz zrobić, aby zacząć więcej czytać właściwie od zaraz?

Przede wszystkim przestań szukać tanich wymówek. Istnieje wiele bardzo prostych sposobów na to, aby czytać więcej, szybciej i tym samym zdobywać wartościową wiedzę, którą później wykorzystasz na rzecz Twojego biznesu – na przykład do lepszego zarządzania ludźmi, skuteczniejszego negocjowania umów czy mądrzejszego inwestowania zarabianych pieniędzy.

Oto kilka wskazówek od praktyków:

  • Czytaj w biurze – ustal sam ze sobą, że czytanie jest jednym z Twoich obowiązków zawodowych, tak jak uporządkowanie faktur czy napisanie maila. Wyznacz sobie minimum godzinę w czasie pracy na sięgnięcie po lekturę.
     
  • Czytaj w samochodzie – jeśli dużo podróżujesz w sprawach służbowych, a firma dobrze prosperuje, to poważnie rozważ zatrudnienie kierowcy. Będzie bezpieczniej, wygodniej, szybciej i efektywniej. W czasie jazdy na tylnej kanapie możesz nie tylko nadrobić zaległości w pracy, ale też poczytać.
     
  • Stwórz listę obowiązkowych lektur – niech to będzie na przykład 10 pozycji, po które zawsze chciałeś sięgnąć, ale do tej pory nie miałeś okazji. Zadbaj, aby na liście znalazły się książki stricte biznesowe, motywacyjne, finansowe, ale i z literatury pięknej. Rzuć sobie wyzwanie, że przeczytasz je np. w ciągu roku.
     
  • Wymagaj czytania od Twoich managerów – to coraz częściej praktykowane rozwiązanie w dobrze zarządzanych firmach, których właścicielom zależy na rozwoju intelektualnym i kompetencyjnym pracowników wyższego szczebla. Wprowadź zasadę, że każdy manager musi czytać książki wybrane przez siebie, ale dla kontrolowania, czy pracownicy rzeczywiście się do tego stosują, dorzuć też kilka pozycji wspólnych, o których później będziecie dyskutować w wewnętrznym gronie.
     

Jeśli wykorzystasz nasze wskazówki, to czytanie szybko stanie się Twoim nawykiem – przyniesie Ci to liczne korzyści, również biznesowe.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry