Data wpisu: 01.10.2019

Przedsiębiorco: sprawdź, do czego może Ci się przydać firmowa karta kredytowa

Kredyt to zło. Taka opinia jest dość powszechna wśród polskich przedsiębiorców i w pewnym stopniu uzasadnia, dlaczego nasze firmy mają tak duże problemy z konkurencyjnością w stosunku do swoich zachodnich odpowiedników. W krajach silniejszych gospodarczo przedsiębiorcy masowo korzystają z kredytów bankowych, by sfinansować inwestycje i wynieść swoje biznesy na jeszcze wyższy poziom. Jeśli mimo to masz silne obawy przed zaciągnięciem kredytu bankowego, rozważ przynajmniej wyrobienie firmowej karty kredytowej. Sprawdź, do czego może Ci być ona potrzebna.

Ochrona na wypadek niewielkich zatorów płatniczych

To podstawowa funkcja firmowej karty kredytowej. Zatorów płatniczych doświadcza 9 na 10 polskich firm. Nie zawsze są one spektakularne, ale nieopłacona w terminie faktura o wartości np. 5000 złotych może być poważnym problemem dla drobnego przedsiębiorcy. Karta kredytowa pozwoli opłacić najpilniejsze rzeczy w oczekiwaniu, aż przesympatyczny kontrahent przypomni sobie o swoich zaległościach. Pamiętaj, że środków z karty nie trzeba spłacać od razu – zwykle ma się na to 50-55 dni.

Szybki dostęp do gotówki

Może być nieoceniony w kryzysowych sytuacjach. Prosty przykład: masz okazję kupić jakąś maszynę do firmy, która na pewno przyczyni się do rozwoju Twojego biznesu. Problem w tym, że w poprzednim miesiącu poczyniłeś już duże inwestycje i zwyczajnie brakuje Ci pieniędzy, a decyzję trzeba podjąć od razu. Wtedy docenisz, że masz w portfelu tę firmową kartę kredytową.

Fajny sposób na nauczenie się zarządzania budżetem firmy

Nie jest to oczywiście koronny argument przemawiający za tym, aby wyrobić firmową kartę kredytową. Biorąc jednak pod uwagę, jak wielu – zwłaszcza początkujących – przedsiębiorców ma ogromne problemy z rozsądnym gospodarowaniem finansami firmy, pomysł z kartą wydaje się być całkiem sensowny. Kredytówka bardzo dobrze uczy roztropności w wydawaniu pieniędzy, wymusza częste prześwietlanie wydatków i zarządzanie środkami w taki sposób, aby nigdy ich nie zabrakło na spłatę zadłużenia.

Budowanie historii kredytowej

Jest to szczególnie korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy stosunkowo niedawno założyli biznes i nie cieszą się zaufaniem banków. Otrzymanie firmowej karty kredytowej jest stosunkowo łatwe, a na pewno znacznie łatwiejsze niż np. kredytu inwestycyjnego. Dzięki korzystaniu z karty i sumiennemu spłacaniu zadłużenia początkujący przedsiębiorca buduje pozytywną historię kredytową, co umożliwi mu nie tylko uzyskanie kredytu w przyszłości, ale także wynegocjowanie lepszych warunków udzielenia finansowania.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Przewiń do góry