Data wpisu: 23.05.2023

Outsourcing pracowniczy – kiedy naprawdę warto na to postawić?

Outsourcing pracowniczy to temat tabu. W Polsce wciąż niewiele firm przyznaje się do korzystania z tego rozwiązania. W naszym kraju za „prawdziwego przedsiębiorcę” uważa się kogoś, kto tworzy miejsca pracy, a więc utrzymuje pracowników etatowych. Tymczasem outsourcing pracowniczy w określonych sytuacjach może być świetną alternatywą. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Sezon urlopowy

Sezony urlopowe potrafią rozsadzić plany produkcyjne w niejednej firmie. Jeśli złożyło się tak, że w jednym czasie urlopuje duża część załogi, a terminy gonią, to warto rozważyć skorzystanie z outsourcingu pracowniczego.

Otrzymanie dużego, ale jednorazowego zlecenia

Takie sytuacje są na porządku dziennym. Wielu przedsiębiorców odrzuca duże zlecenia, których nie są w stanie zrealizować przy obecnym stanie zaplecza kadrowego. To błąd. Dużo lepszym rozwiązaniem może być właśnie skorzystanie z outsourcingu pracowniczego, zrealizowanie zlecenia, a następnie powrót do standardowego poziomu zatrudnienia w firmie (pamiętajmy, że outsourcing zakłada skorzystanie z pracowników tymczasowych, nie etatowych).

Wysokie koszty pracownicze

Jeśli obserwujesz stale rosnące koszty pracownicze, a nie idzie za tym wzrost wydajności przedsiębiorstwa, to lepiej dobrze się zastanów, czy jest sens tworzyć nowe etaty. Być może lepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie outsourcingu pracowniczego – dużo tańszego, ponieważ niewymagającego utrzymywania kosztownych etatów.

W dodatku outsourcing jest świetnym sposobem na optymalizację kosztów działalności, ponieważ mówimy tutaj o usłudze świadczonej przez zewnętrzny podmiot (agencję pracy), którą można łatwo rozliczyć np. w KPiR.

Zapotrzebowanie na pracowników nieposiadających specjalnych kwalifikacji

Trzeba zaznaczyć, że outsourcing pracowniczy ma sens jedynie wtedy, gdy nie oczekujesz od pracowników tymczasowych wysokich kwalifikacji zawodowych, a tym bardziej doświadczenia w pracy na powierzonych im stanowiskach.

Na takie rozwiązanie warto się zdecydować wówczas, gdy bardziej zależy Ci na pracownikach fizycznych, mających wykonywać proste czynności lub prace, do których można ich szybko i niedrogo przyuczyć (linia produkcyjna, montownia, prace magazynowe, porządkowe etc.).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry