Data wpisu: 16.05.2023

Kiedy warto zaangażować prawnika w spór z kontrahentem?

Prowadząc biznes, zwłaszcza na większą skalę, trudno jest całkowicie wyeliminować ryzyko natrafienia na niesolidnego kontrahenta. Gdy w końcu się na niego „nadziejemy”, to próby polubownego rozwiązania konfliktowej sytuacji mogą spalić na panewce. Wówczas warto przejść do kolejnego etapu i zaangażować w sprawę prawnika, najlepiej mającego doświadczenie w sprawach gospodarczych. W naszym poradniku omawiamy kilka typowych sytuacji, w których wsparcie prawne będzie wręcz niezbędne.

Wezwanie do zapłaty

Z pomocy prawnika najczęściej korzysta się wtedy, gdy kontrahent nie ma ochoty opłacić faktury za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Jeśli wszelkie próby doproszenia się o swoje pieniądze nie przyniosły spodziewanych efektów, to dobrym pomysłem będzie zlecenie prawnikowi napisania formalnego wezwania do zapłaty. Takie pismo może zrobić wrażenie na dłużniku i pokazać mu, że druga strona nie żartuje.

Przygotowanie pisma przedprocesowego

Gdy kontrahent – pisząc eufemistycznie – nie spieszy się z uregulowaniem swoich zobowiązań, to szkoda tracić czas i energię na dalsze dyskusje. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy prawnika, który sporządzi, opieczętuje i wyśle pismo przedprocesowe wzywające do rozwiązania sprawy przed skierowaniem jej do sądu.

Wystąpienie na drogę sądową przeciwko kontrahentowi

Gdy konflikt z kontrahentem się nasila i sprawa staje na ostrzu noża, to jedynym rozwiązaniem może być wystąpienie na drogę sądową. W takiej sytuacji wsparcie prawnika jest niezbędne, ponieważ przedsiębiorca będzie potrzebować merytorycznej opieki na etapie sporządzania wniosku do sądu oraz późniejszego uczestniczenia w postępowaniu sądowym.

Sporządzenie umowy, która zabezpieczy interes przedsiębiorstwa

Pomoc prawnika może być potrzebna, a wręcz nieodzowna również wtedy, gdy dopiero planujemy nawiązać współpracę z kontrahentem, co do którego mamy pewne podejrzenia i zwyczajnie mu nie ufamy. W takiej sytuacji warto zlecić prawnikowi sporządzenie takiej umowy, która realnie zabezpiecza interesy przedsiębiorstwa, minimalizując tym samym ryzyko „wpadki”, a przynajmniej dając narzędzia do skutecznego dochodzenia swoich praw przed sądem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry