Data wpisu: 10.03.2023

Radca prawny – kiedy warto skorzystać z jego usług (i to niezwłocznie)?

Jeszcze do niedawna korzystanie z usług prawnych przypisywano wyłącznie osobom, które popadły w poważny konflikt z prawem. Dziś coraz częściej są one traktowane w kategorii standardowej usługi dla biznesu. Mnóstwo przedsiębiorców regularnie konsultuje się z radcami prawnymi, szczególnie tymi specjalizującymi się w zagadnieniach gospodarczych. W naszym artykule omawiamy kilka typowych sytuacji z życia przedsiębiorcy, w których warto skorzystać z usług radcy prawnego.

Zaopiniowanie nieoczywistej decyzji biznesowej

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł na rozwój firmy, ale masz wątpliwości, czy jest on zgodny z przepisami, to dla świętego spokoju warto skonsultować się z radcą prawnym. Jeśli okaże się, że Twoja wizja mogłaby być sprzeczna z prawem, to radca będzie w stanie ją zmodyfikować tak, aby wcielenie pomysłu w życiu było możliwe.

Zawarcie kluczowej umowy

Jesteś u progu zawarcia umowy z ważnym kontrahentem, która zagwarantuje Twojemu biznesowi rozwój i spore przychody na wiele kolejnych miesięcy? Nie zapomnij uzgodnić zapisów umowy z radcą prawnym – a już na pewno wtedy, gdy draft umowy przygotowała druga strona. Lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć swoje interesy.

Wyczerpanie opcji polubownej windykacji

Z usług radców prawnych bardzo często korzystają przedsiębiorcy, którzy mają uporczywych dłużników i nie wiedzą już, jak odzyskać swoje pieniądze. Jeśli polubowne metody windykacji nic nie dały, to warto udać się do radcy, który przygotuje odpowiednio mocne pismo z wezwaniem do zapłaty lub pismo przedprocesowe – to często pomaga dłużnikom w uregulowaniu należności.

Napisanie ważnego pisma do urzędu

Choć dla doświadczonego przedsiębiorcy sporządzenie pisma urzędowego nie powinno stanowić problemu, to jeśli jest to pismo mające kluczowy wpływ na dalsze losy biznesu, to na pewno warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Przykładem może być pismo odwoławcze do Naczelnika Urzędu Skarbowego czy pismo oprotestowujące wyniki przetargu.

Oskarżenie o złamanie prawa

Przedsiębiorca, który został oskarżony o złamanie prawa przez kontrahenta, klienta czy tym bardziej jakiś organ administracji państwowej, powinien niezwłocznie skontaktować się z radcą prawnym i zasięgnąć jego opinii. Radca zaznajomi się ze sprawą i udzieli swojemu klientowi najlepszej możliwej porady, co w tak stresującej sytuacji jest bezcenne.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry