Magnez to jeden z podstawowych składników odżywczych roślin uprawnych. Jednocześnie można zauważyć tendencję do bagatelizowania jego znaczenia. Wielu rolników skupia się na uzupełnianiu niedoborów azotu, potasu i fosforu, zapominając o konieczności zaspokojenia zapotrzebowania roślin na wszystkie makroelementy, w tym właśnie magnez. W naszym artykule podpowiadamy, jak szybko i rozsądnym kosztem, a przy tym bez szkód dla środowiska, uzupełnić niedobory magnezu w glebie.
Magnez to centralny pierwiastek w cząsteczce chlorofilu, odgrywający kluczową rolę w procesie fotosyntezy. Można zatem napisać, że stanowi fundament produkcji energii i biomasy w roślinach, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na plonowanie, w tym na jakość zbiorów.
Prawidłowy poziom magnezu w glebie może również decydować o przyswajalności pozostałych składników odżywczych roślin. Magnez między innymi wspomaga transport fosforu w roślinach. Ponadto pierwiastek ten aktywuje wiele enzymów biorących udział w syntezie białek i metabolizmie roślin.
Bezpośrednim objawem niedoboru magnezu w glebie jest chloroza liści, czyli ich żółknięcie. Jest to nie tylko problem estetyczny – chloroza ma również negatywny wpływ na proces fotosyntezy.
Niedobór magnezu może prowadzić do zahamowania wzrostu roślin i tym samym do obniżenia plonów, narażając rolnika na wymierne straty finansowe.
Konieczność uzupełnienia poziomu magnezu w glebie najlepiej jest stwierdzić jeszcze przed zasiewem lub przed przejściem roślin w kluczową fazę wegetacji. Umożliwia to analiza składu fizykochemicznego podłoża, którą należy przeprowadzać regularnie, najlepiej raz do roku.
Jeśli analiza wykaże niedobory magnezu, to nie tylko utwierdzi nas w przekonaniu, że trzeba wdrożyć odpowiednie nawożenie, ale także poinformuje o rzeczywistym zapotrzebowaniu na Mg, co pozwoli precyzyjnie ustalić dawkowanie.
Bezsprzecznie najskuteczniejszym sposobem, który pozwala szybko uzupełnić niedobory magnezu w glebie, jest sięgnięcie po nawozy sztuczne. Bogatym źródłem Mg są przede wszystkim:
W przypadku umiarkowanych niedoborów magnezu, dobrym wyborem może być zastosowanie nawozu wieloskładnikowego zawierającego Mg. Nawozy NPK pozwalają uzupełnić także inne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas w ramach jednej aplikacji.
Nie zapominamy o naturalnych źródłach magnezu dla roślin, takich jak kompost, obornik czy popiół drzewny – te nawozy sprawdzają się jednak głównie w przypadku mniejszych upraw.
Na koniec dodajmy, że magnez jest najlepiej przyswajalny przez rośliny w glebach o neutralnym lub lekko zasadowym pH, w zakresie 6,0-7,5. W glebach kwaśnych z kolei dostępność magnezu jest ograniczona, stąd warto kontrolować odczyn gleby i reagować na jego zmiany odpowiednimi pracami agrotechnicznymi, np. wapnowaniem.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.