Data wpisu: 20.02.2023

Jak wyjść z biznesu, ale wciąż czerpać z niego korzyści?

Nie każdy ma ambicję czy po prostu ochotę, aby prowadzić swój biznes do późnej starości. Wielu przedsiębiorców już w średnim wieku czuje się wypalonych i szuka sposobu na wyjście z biznesu. Pytanie tylko, jak utrzymać dotychczasowy standard życia? Można połączyć obie te kwestie, czyli z jednej strony przestać się zajmować swoim biznesem, a z drugiej nadal czerpać z niego korzyści ekonomiczne. Kilka najlepszych opcji omawiamy w naszym poradniku.

Sprzedaż firmy

Zacznijmy od oczywistej propozycji. Jeśli nie chcesz dłużej prowadzić firmy i nie masz jej też komu przekazać, to rozważ sprzedaż biznesu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż rzeczywiście pozwoli Ci ono udać się na zasłużoną emeryturę czy zająć czymkolwiek innym. Wada? Zysk ze sprzedaży będzie jednorazowy, ewentualnie rozłożony na transze, dlatego środki trzeba będzie sensownie zainwestować.

Sprzedaj udziały w firmie

Rozwiązaniem pośrednim może być sprzedanie części udziałów w firmie, z jednoczesnym przekazaniem większego zakresu kompetencji wspólnikowi. Dzięki temu nadal będziesz mieć kontakt z firmą i ograniczony wpływ na jej funkcjonowanie, jednocześnie wciąż czerpiąc dochody z działalności zgodnie z ustalonym podziałem zysków.

Zatrudnij managera

Ciekawą opcją może być przekazanie firmy w zarządzanie doświadczonemu, profesjonalnemu managerowi. Będzie to osoba odpowiadająca wyłącznie przed Tobą, działająca w oparciu o udzielone jej pełnomocnictwa. Pozwoli Ci to praktycznie wycofać się z prowadzenia firmy, ale zachować nad nią pełną kontrolę i oczywiście czerpać z niej dochody.

Przekaż firmę pracownikom

Jeśli masz ogarniętych pracowników, którzy byliby zainteresowani przejęciem biznesu, a jednocześnie nikt z Twoich bliskich nie przejawia do tego ochoty, to takie rozwiązanie również jest warte rozważania.

Pracownicy oczywiście mogą nie dysponować kapitałem na jednorazowe wykupienie przedsiębiorstwa, dlatego pomyśl, czy nie warto umówić się z nimi na stworzenie dla Ciebie symbolicznego stanowiska z comiesięczną, adekwatnie wysoką pensją.

Zostań członkiem zarządu i otrzymuj dywidendę

W grę wchodzi również przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę i wejście do jej zarządu, niekoniecznie jako prezes. Członkowie zarządu mogą pobierać apanaże w postaci dywidendy od zysku, co jest korzystne z podatkowego punktu widzenia.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry