Data wpisu: 04.04.2024

Jak zarejestrować firmę przez pełnomocnika? Kompletny poradnik

Choć wydaje się, że każdy właściciel czuje się w obowiązku, aby zarejestrować swój biznes osobiście, to bywają sytuacje, w których konieczne jest zrobienie tego przez pełnomocnika. Może to wynikać z braku czasu, natłoku innych zadań, choroby etc. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zarejestrować firmę przez pełnomocnika, zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i rejestracji spółki w KRS.

Pełnomocnik JDG

Kto może być Twoim pełnomocnikiem?

Rolę pełnomocnika może pełnić dowolna osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych – zazwyczaj są to osoby pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione. Warto, by była to osoba, której ufamy – na przykład członek rodziny.

Ważne ograniczenia

Decydując się na skorzystanie z pośrednictwa pełnomocnika należy pamiętać o tym, że pełnomocnik nie może zarejestrować działalności w CEIDG online. Jest to spowodowane koniecznością dostarczenia oryginału pełnomocnictwa do urzędu rejestrującego.

Rejestracja może odbyć się osobiście w urzędzie miasta lub gminy, gdzie pełnomocnik składa wniosek wraz z oryginałem pełnomocnictwa i dowodem opłaty skarbowej.

Co musi zawierać pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo musi zawierać dane zarówno zleceniodawcy (czyli przyszłego przedsiębiorcy), jak i samego pełnomocnika, stopień pokrewieństwa (jeśli występuje), a także zakres upoważnienia – czy dotyczy ono tylko zarejestrowania firmy, czy może również jej reprezentowania po zarejestrowaniu działalności.

Pełnomocnik spółki wymagającej wpisania do KRS

Kto może być pełnomocnikiem spółki?

Rejestracji spółki w KRS można dokonać tylko za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika, czyli radcy prawnego lub adwokata. Jest to kluczowe rozróżnienie w porównaniu z rejestracją jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ważne ograniczenia

W spółkach osobowych pełnomocnika mogą ustanowić wspólnicy samodzielnie lub łącznie.

Inaczej wygląda to w przypadku spółek kapitałowych, gdzie ustanowienie pełnomocnika należy do kompetencji wszystkich członków zarządu działających wspólnie.

Opłata skarbowa

Za udzielenie pełnomocnictwa należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Od opłaty tej zwolnione są pełnomocnictwa udzielone najbliższej rodzinie, pod warunkiem wskazania stopnia pokrewieństwa w dokumencie.

Pamiętaj:

Opłatę należy wpłacić na rachunek urzędu miasta lub gminy, do którego składany jest wniosek.

Zalety rejestracji firmy przez pełnomocnika

Rejestracja firmy przez pełnomocnika to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Co prawda w przypadku JDG istnieje możliwość załatwienia wszystkich formalności online, jednak bardzo zapracowane osoby, od początku skupione na rozkręcaniu biznesu, mogą nie mieć czasu nawet na to – wtedy instytucja pełnomocnika okazuje się bezcenna.

Do kluczowych zalet rejestracji firmy przez pełnomocnika zaliczymy:

  • Oszczędność czasu;
  • Święty spokój;
  • Kompleksowość obsługi, zwłaszcza w przypadku zatrudnienia profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o rejestrację spółki w KRS. Pełnomocnik może również uzyskać niezbędne zezwolenia czy koncesję;
  • Niskie ryzyko odmowy rejestracji firmy, o ile pełnomocnik rzeczywiście wie, co robi i zadba o spełnienie wszystkich warunków formalnych.

Warto również wspomnieć o tym, że funkcję pełnomocnika przyszłego przedsiębiorcy często pełnią zawodowi doradcy biznesowi, których rola nie ogranicza się tylko do zarejestrowania firmy, ale też udzielenia pomocy w zakresie wyboru formy opodatkowania, formy prowadzenia działalności czy uzyskania zewnętrznego finansowania.

Wady rejestracji firmy przez pełnomocnika

Sam pomysł powierzenia rejestracji działalności pełnomocnikowi, niezależnie od pobudek, wydaje się być bardzo dobry. Nie zapominajmy jednak o potencjalnych wadach tego rozwiązania, czyli:

  • Konieczności znalezienia pełnomocnika, co wcale nie musi być takie proste;
  • Kosztach pełnomocnika, które w przypadku spółki mogą być odczuwalne;
  • Zawsze istniejącym ryzyku, że trafimy na osobę niekompetentną lub po prostu nieuczciwą;
  • Pełnomocnik nigdy nie będzie tak zaangażowany w proces rejestracji firmy jak jej właściciel, co może się objawiać np. opieszałością.

Podsumowanie

Zarejestrowanie firmy przez pełnomocnika ma liczne zalety, natomiast nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, czy dysponujemy osobą, której rzeczywiście ufamy i czy jej rola ma ograniczyć się tylko do rejestracji, czy może planujemy zaangażować ją również w sprawy stricte biznesowe i prawne. Jeśli tak, to konieczne jest znalezienie pełnomocnika posiadającego odpowiednie kwalifikacje, które rzeczywiście mogą być cenne dla dopiero raczkującej działalności.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry