Data wpisu: 18.07.2022

Czym jest insourcing?

Prowadząc firmę prawdopodobnie kilkakrotnie korzystałeś z outsourcingu – chociażby zlecając usługi księgowe czy usługi marketingowe. Czy jednak wiesz, że istnieje opozycja dla tej strategii biznesowej? Nazywamy ją insourcingiem. Na czym to dokładnie polega? Czy warto się tym zainteresować planując modyfikację obecnego modelu zarządzania przedsiębiorstwem? Szczególny znajdziesz w naszym poradniku.

Insourcing – definicja

Insourcing to dokładne przeciwieństwo outsourcingu. Polega na grupowaniu wielu procesów biznesowych w strukturach przedsiębiorstwa. Zaznaczamy przy tym, że o insourcingu możemy mówić jedynie wtedy, gdy firma wcześniej korzystała z usług zewnętrznych, natomiast teraz chce je przenieść z powrotem do siebie.

Insourcing wymaga oczywiście zyskania nowych kompetencji biznesowych, co może się wiązać z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników czy wręcz stworzenia kolejnych działów przedsiębiorstwa. Dobrze kojarzysz: tak właśnie buduje się korporacje.

Kiedy należy rozważyć insourcing?

Na insourcing najczęściej decydują się te przedsiębiorstwa, które mają złe doświadczenia z outsourcingiem – na przykład nie były zadowolone z dotychczasowej obsługi i nie chcą więcej ryzykować, woląc przenieść pewne funkcje z powrotem na łono firmy.

Insourcing stanowi również naturalną ścieżkę rozwoju przedsiębiorstwa i rozbudowywania jego struktury. Celem może być nie tylko przejęcie pełnej odpowiedzialności za konkretne obszary funkcjonowania biznesu, ale też osiągnięcie korzyści wizerunkowych. Przedsiębiorstwa o rozbudowanej strukturze są postrzegane jako bardziej wiarygodne, atrakcyjniejsze – zarówno dla klientów, jak i kandydatów do pracy.

Przykładowe działanie w ramach insourcingu

O insourcingu możemy mówić wtedy, gdy np. firma przez lata korzystała z obsługi zewnętrznej agencji marketingowej, natomiast teraz planuje stworzyć własny dział marketingu, zatrudnić np. specjalistów od tworzenia treści, projektowania grafiki oraz budżetowania kampanii.

Innym przykładem może być przeniesienie wszystkich obowiązków rekrutacyjnych z powrotem do firmy, po zakończeniu współpracy z agencją HR. Firma tworzy własny dział kadrowy, w którym pracę znajdą również specjaliści od rekrutacji i zarządzania zespołem.

Zalety i wady insourcingu

Insourcing z całą pewnością może być korzystny dla przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala ponownie zacząć kontrolować ważne dla firmy procesy biznesowe. Eliminujemy w ten sposób ryzyko pomyłek, opóźnień czy niekompetencji po stronie zewnętrznego usługodawcy.

Jeśli natomiast chodzi o wady, to trzeba tutaj wspomnieć o znacznie wyższych kosztach (tworzenie i utrzymanie etatów, również dla specjalistów) oraz ryzyku rozwodnienia biznesu, który traci swoją tożsamość i np. zmienia się ze sprawnie działającej firmy rodzinnej w przedsiębiorstwo o korporacyjnej strukturze, w którym są problemy ze sprawnym podejmowaniem decyzji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry